Jaką stawkę należy zastosować przy wykonywaniu w/wym. usług.Zdaniem podatnika do usług wykonywanych (...)

Jaką stawkę należy zastosować przy wykonywaniu w/wym. usług.Zdaniem podatnika do usług wykonywanych na terenach będących własnością spółdzielni mieszkaniowych ma zastosowanie 7% stawka podatku na podstawie art. 146 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 i 3 ustawy o VAT, natomiast do usług wykonywanych na terenach podległych Gminie zastosowanie ma stawka podatku VAT 22%.

Spółka wykonuje czynności polegające na:

  1. remoncie drogi i chodnika oraz poszerzeniu miejsc postojowych przy ulicach, budowie ciągów pieszych, rekonstrukcji jezdni z wymianą nawierzchni bitumicznych na terenach będących własnością spółdzielni mieszkaniowych,
  2. remoncie chodnika i drogi miejskiej oraz znajdującej się przy niej sieci kanalizacji deszczowej na osiedlu domków jednorodzinnych i poza nim.


Ocena prawna stanu faktycznego:


W myśl art. 146 ust 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535) w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7 % w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą.

Zgodnie z art. 146 ust. 3 cytowanej ustawy przez infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu, o której mowa w ust. 1 pkt 2 lit. a, rozumie się:

  1. sieci rozprowadzające, wraz z urządzeniami, obiektami i przyłączami
  • jeżeli są one związane z obiektami budownictwa mieszkaniowego.

Stosownie do art. 146 ust. 2 cytowanej ustawy przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, o których mowa w ust. 1 pkt 2 lit. a, rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego.

Przepisy ustawy nie uzależniają stawki podatku od tego czyją własnością są tereny, na których są wykonywane usługi. Dla możliwości zastosowania preferencyjnej stawki VAT 7% istotny jest związek wykonywanych robót z obiektami budownictwa mieszkaniowego, a także aby zakres robót odpowiadał robotom wymienionym w art. 146 ust. 3 ustawy o VAT.

Stwierdzić zatem należy, że wykonywane przez spółkę roboty budowlane podlegają opodatkowaniu preferencyjną stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7%, w zakresie w jakim związane są z budownictwem mieszkaniowym. W pozostałym zakresie tj. w stosunku do robót budowlanych niezwiązanych z budownictwem mieszkaniowym należy zastosować stawkę podatku VAT 22%.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika