Czy w myśl zmiany przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych od 01.01.2007 r., uzyskane (...)

Czy w myśl zmiany przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych od 01.01.2007 r., uzyskane w wyżej wymieniony sposób przychody są przychodami uzyskanymi z gospodarki zasobami mieszkaniowymi?

Wnioskiem Nr EF (3291) 2007 z 24.04.2007 r. (data wpływu 25.04.2007 r.), Spółdzielnia Mieszkaniowa zwróciła się z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w odniesieniu do następującego stanu faktycznego:

Spółdzielnia Mieszkaniowa uzyskuje m.in. przychody z tytułu ustanawiania praw do wolnych w sensie prawnym mieszkań lokatorskich odzyskanych w drodze eksmisji. W drodze aukcji ustanawiane jest własnościowe prawo lub prawo odrębnej własności lokalu. Przychody uzyskane z różnicy praw Spółdzielnia przeznacza na pozostałe przychody operacyjne.Na pisemny wniosek członka spółdzielni, któremu przysługuje lokatorskie prawo do lokalu, Spółdzielnia zawiera umowę o przeniesienie własności lokalu lub dokonuje przekształcenia na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. Przychody z tego tytułu Spółdzielnia przeznacza na uzupełnienie funduszu remontowego zgodnie z art. 12 ust. 3 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. Nr 119, poz. 1116 z późn. zm.).

Porady prawne

W tak przedstawionym stanie faktycznym Spółdzielnia wnosi o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w następującym zakresie:

Czy w myśl zmiany przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych od 01.01.2007 r., uzyskane w wyżej wymieniony sposób przychody są przychodami uzyskanymi z gospodarki zasobami mieszkaniowymi?

Zdaniem Wnioskodawcy, przychody z ustanawiania praw w drodze aukcji jak i z przekształceń praw do lokali mieszkalnych na żądanie członków Spółdzielni, mieszczą się w pojęciu przychodów uzyskiwanych z gospodarki zasobami mieszkaniowymi.

Na podstawie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku, Naczelnik Podlaskiego Urzędu Skarbowego w Białymstoku stwierdza co następuje:

Na mocy art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r., Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), wolne od podatku są dochody spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, towarzystw budownictwa społecznego oraz samorządowych jednostek organizacyjnych prowadzących działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi ? w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi.

Z wniosku Spółdzielni wynika, iż w drodze aukcji ustanawiane jest własnościowe prawo lub prawo odrębnej własności lokalu na wolnych - w sensie prawnym - mieszkaniach lokatorskich odzyskanych w wyniku eksmisji. Ustanawianie w/w praw do lokali mieszkalnych jest czynnością wykonywaną w ramach działalności statutowej, za którą Spółdzielnia otrzymuje wpłaty stanowiące przychody uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi.

Na mocy art. 12 ust. 1 pkt 5 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, na pisemne żądanie członka, któremu przysługuje spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, spółdzielnia jest obowiązana zawrzeć z tym członkiem umowę o przeniesienie własności lokalu po dokonaniu przez niego wpłaty różnicy pomiędzy wartością rynkową lokalu a zwaloryzowaną wartością wniesionego całego wkładu mieszkaniowego albo jego części (...). Wpływy z tych wpłat ? art. 12 ust. 3 tej ustawy - spółdzielnia przeznacza na uzupełnienie funduszu remontowego spółdzielni, z zastrzeżeniem art. 46#185;. (obowiązek tworzenia funduszu na remonty zasobów mieszkaniowych wynika z art. 6 ust. 3 ustawy z 15 grudnia 2000 r.).

Ponieważ przychody te powstają z czynności związanych z lokalami mieszkalnymi, to stanowią niewątpliwie przychody uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Statusu tych przychodów nie zmienia fakt przeznaczenia ich na fundusz remontowy (taka możliwość wynika z art. 12 ust. 3 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych). Z punktu widzenia przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych określających zwolnienie przedmiotowe w art. 17 ust. 1 pkt 44 istotne jest aby przychód uzyskany był z gospodarki zasobami mieszkaniowymi a następnie został przeznaczony na utrzymane tych zasobów.

Reasumując, przychody z czynności ustanawiania na rzecz członka Spółdzielni własnościowego prawa lub prawa odrębnej własności do mieszkań lokatorskich odzyskanych w wyniku eksmisji, jak również zawierania umów o przeniesienie własności lokalu mieszkalnego lub przekształcenia na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, jako związanych z budynkami mieszkalnymi, stanowią przychody Spółdzielni z gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Jeżeli zostaną one przeznaczone na utrzymanie tych zasobów, to będą korzystać ze zwolnienia przedmiotowego określonego w art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Mając powyższe na uwadze, organ podatkowy postanowił jak w sentencji.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie złożenia wniosku.

Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla Wnioskodawcy ? do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Interpretacja niniejsza wiąże organ podatkowy do czasu zmiany przepisów prawa.

Na postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Białymstoku, za pośrednictwem Naczelnika Podlaskiego Urzędu Skarbowego w Białymstoku, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art. 14a § 4 oraz art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).

Zażalenie, zgodnie z przepisem art. 222 w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej, powinno określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać podstawy uzasadniające to żądanie.


Referencje

ILPB3/423-624/08-5/MM, interpretacja indywidualna

ŁUS-II-2-423/104/07/AG, postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika