Czy w przypadku kredytu mieszkaniowego zaciągniętego przez małżonków wspólnie z rodzicami, przysługuje (...)

Czy w przypadku kredytu mieszkaniowego zaciągniętego przez małżonków wspólnie z rodzicami, przysługuje prawo do tej ulgi małżonkom w sytuacji, gdy spłata odsetek następuje z rachunku bankowego małżonków ?

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 216, art. 14a § 1 § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego, w związku z wnioskiem z dnia 04.05.2007r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, albo postępowanie przed sądem administracyjnym postanawia uznać stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Porady prawne

Stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę:

W dniu 26.06.2006r. w Lublinie została zawarta umowa o kredyt budowlany. Zgodnie z zapisem zawartym w umowie kredytowej uzyskane środki pieniężne zostały przeznaczone na budowę lokalu mieszkalnego. Umowa o wybudowanie lokalu wraz z pomieszczeniem gospodarczym oraz miejscem postojowym w garażu wielostanowiskowym przez firmę ?....? Sp. z o.o. została zawarta z Państwem X, którzy są jedynymi nabywcami lokalu. Zawarcie umowy o kredyt także przez Państwo Y. podyktowane było nie posiadaniem Państwo X wystarczającej do zawarcia w/w umowy zdolności kredytowej. Zaznaczono iż jedynymi osobami, które będą dokonywały spłat z tyt. zawartej umowy o kredyt są Państwo X

Stanowisko pytającego:

Zdaniem podatnika możliwe jest odliczanie od dochodu wydatków poniesionych na spłatę odsetek od zaciągniętego kredytu mieszkaniowego w banku na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych tj. Skorzystanie z ulgi odsetkowej.

Naczelnik Urzędu Skarbowego dokonując oceny stanu faktycznego i stanowiska wnioskodawcy przedstawionego we wniosku w świetle obowiązujących przepisów prawa podatkowego stwierdza co następuje:

Zasady i warunki korzystania z ulgi odsetkowej określa art. 26b ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz, 176 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006r. W myśl art. 26b ust. 1 w/w ustawy od podstawy obliczenia podatku ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1, odlicza się z zastrzeżeniem ust. 2-4 faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki na spłatę odsetek od kredytu /pożyczki/ udzielonego podatnikowi o którym mowa w art. 3 ust. 1, na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych związanej z:

    1. budową budynku mieszkalnego, 2. wniesieniem wkładu budowlanego lub mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej na nabycie prawa do nowo budowanego budynku mieszkalnego albo lokalu mieszkalnego w takim budynku, 3. zakupem nowobudowanego lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej, 4. nadbudowę lub rozbudowę budynku na cele mieszkalne lub przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne w wyniku których powstanie samodzielne mieszkanie spełniające wymagania określone przepisami prawa budowlanego.

Na podstawie art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 217 poz. 1588) podatkowych, podatnikom którym w latach 2002-2006 został udzielony kredyt (pożyczka), o którym mowa w art. 26 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2007r. przysługuje prawo do odliczania wydatków na spłatę odsetek od tego kredytu, do wpływu terminu spłaty określonego w zawartej umowie, nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2027 roku. Zasady i warunki dokonywania odliczeń wydatków poniesionych na spłatę odsetek od kredytu mieszkaniowego zawiera art. 26b ust. 2-9 w/w ustawy.

Zgodnie z treścią art. 26b. ust. 2 ? odliczenie stosuje się jeżeli, kredyt /pożyczka/ został udzielony podatnikowi po dniu 1 stycznia 2002r. przez podmiot uprawniony na podstawie przepisów prawa bankowego do udzielania kredytów (pożyczek), a z umowy kredytu wynika, że dotyczy on jednej z inwestycji wymienionych w art. 26b ust. 1 w/w ustawy. Inwestycja wymieniona w ust. 1 dotyczy budynków mieszkalnych lub lokali mieszkalnych położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, inwestycja ta została zakończona nie wcześniej niż po 1 stycznia 2002r., a ponadto w przypadku inwestycji o których mowa ust. 1 pkt 2 w/w ustawy została zawarta umowa o ustanowienie spółdzielczego, własnościowego prawa do lokalu albo umowa w formie aktu notarialnego o ustanowienie odrębnej własności lokalu mieszkalnego.

Kolejne warunki jakie muszą być spełnione w myśl art. 26b ust. 2 pkt 6 i 7 w/w ustawy są następujące: odsetki o których mowa w ust. 1 powinny zostać faktycznie zapłacone, a ich wysokość i termin zapłaty sa udokumentowane dowodem wystawionym przez bank, nie zostały one zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, lub nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek innej formie, chyba, że zwrócone odsetki zwiększyły podstawę obliczenia podatku i nie zostały odliczone od przychodów na podstawie art. 11 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym podatnik lub jego małżonek nie korzystał lub nie korzysta z odliczenia od dochodu/przychodu/ lub podatku wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe.

Zgodnie z art. 26b ust. 5 w/w ustawy odliczenia odsetek 1 dokonuje się najwcześniej za rok podatkowy, w którym została zakończona inwestycja.

Z powyższego wynika, iż dla skorzystania z odliczenia odsetek istotne jest, czyje potrzeby mieszkaniowe zaspokaja zakupiony lokal, a także kto faktycznie dokonuje spłaty przedmiotowych odsetek. Zatem w przypadku, gdy w umowie kredytowej figuruje więcej niż jedna osoba to prawo do odliczenia odsetek przysługuje temu współkredytobiorcy, który faktycznie spłaca odsetki od kredytu. Przy czym podatnik powinien posiadać dokument wystawiony przez bank, z którego będzie wynikała kwota zapłaconych odsetek, termin dokonania spłaty, oraz imię i nazwisko osoby spłacającej kredyt wraz z odsetkami. Przy założeniu spełnienia wszystkich ustawowych warunków przysługuje Panu odliczenie z w/w tytułu do wysokości limitu tj. kwoty 189.000,00zł zaciągniętego kredytu z którego sfinansowane zostały wydatki za zakup lokalu mieszkalnego.

W katalogu odliczeń zawartych w ustawie nie wymienia się odliczeń na zakup pomieszczeń gospodarczych, ani miejsc postojowych w garażu wielostanowiskowym. Nie ma zatem możliwości odliczenia wydatków na spłatę odsetek od tej części kredytu, która została przeznaczona na zakup pomieszczenia gospodarczego i miejsca garażowego.

Mając na uwadze fakt, że:#61485; przedmiotowy kredyt został udzielony czterem osobom, ale środki w ten sposób uzyskane posłużyły sfinansowaniu inwestycji na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych wyłącznie Państwa Przemysława i Magdaleny K, którzy zawarli umowę o zakup lokalu mieszkalnego o ustanowienie odrębnej własności lokalu i sprzedaży w formie aktu notarialnego w dniu 07.03.2007r.,#61485; Państwo Przemysław i Magdalena K. faktycznie spłacają kredyt, ulga z tytułu spłaty odsetek od zaciągniętego kredytu przysługuje Państwu Przemysławowi i Magdalenie K., a zatem stanowisko wyrażone we wniosku jest prawidłowe.

W myśl art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Natomiast jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy.

Jednocześnie tut. organ informuje, że przedmiotowa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania postanowienia. Interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego jest wiążąca do czasu zmiany przepisów prawa, które były przedmiotem interpretacji.

Na niniejsze postanowienie stosownie do treści art. 236 § 2 pkt 1 ustawy- Ordynacja podatkowa służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.

Zgodnie z art. 239 i art. 222 Ordynacji podatkowej zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika