Opodatkowanie nagród pieniężnych przyznawanych przez organizatora konkurencji sportowych.Opodatkowanie (...)

Opodatkowanie nagród pieniężnych przyznawanych przez organizatora konkurencji sportowych.Opodatkowanie nagród rzeczowych przyznawanych przez organizatora konkurencji sportowych dla dzieci i młodzieży

Na podstawie art.14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego, w związku z wnioskiem z dnia 14.09.2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postepowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, albo postepowanie przed sądem administracyjnym, postanawia uznać stanowisko wnioskodawcy za nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Wnioskodawca organizuje zawody i turnieje sportowo-rekreacyjne dla dzieci, młodziezy i dorosłych, w których jest fundatorem nagród rzeczowych. Na 2006 rok zaplanowane zostały biegi, z udziału w których zostaną przyznane nagrody pieniężne od 50 do 1000zł i nagrody rzeczowe o wartości nie wiekszej niż 100zł.

Porady prawne

Stanowisko pytajacego:

Wnioskodawca uważa, że nagrody te podlegają zwolnieniu na podstawie art. 21 pkt 68 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.Stosownie do postanowień art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.) wolna od podatku dochodowego jest wartość wygranych w konkursach i grach organizowanych i emitowanych (ogłaszanych) przez środki masowego przekazu (prasa, radio i telewizja) oraz konkursach z dziedziny nauki, kultury, sztuki, dziennikarstwa i sportu, a także nagród związanych ze sprzedażą premiową - jeżeli jednorazowa wartość tych wygranych lub nagród nie przekracza 760,00zł, zwolnienia od podatku nagród związanych ze sprzedażą premiową nie dotyczy nagród otrzymywanych przez podatnika w zwiazku z prowadzoną przez niego pozarolniczą działalnością gospodarczą i stanowiących przychód z tej działalności.

Tak więc z w/w przepisu jednoznacznie wynika, że zwolnienie dotyczy tylko nagród uzyskanych m.in. w konkursach z dziedziny sportu, jeżeli ich jednorazowa wartość nie przekracza 760,00zł. Ustawodawca nie różnicuje rodzaju tych nagród, dotyczy to w równym stopniu nagród pienięznych jak i rzeczowych.

W przypadku, gdy jednorazowa wartość tych nagród przekracza kwotę 760,00zł, to na podstawie art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podlega opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 10% nagrody. Zgodnie z art. 30 ust. 3 w/w ustawy zryczałtowany podatek pobiera się bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązujacego w dacie wydania niniejszego postanowienia. Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa.

Na niniejsze postanowienie stosownie do treści art. 236 § 2 pkt 1 ustawy - Ordynacja podatkowa służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.

Zgodnie z art. 239 i art. 222 Ordynacji podatkowej zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika