Czy koszty które Spółka poniosła w związku z zaciągnięciem kredytu inwestycyjnego na zakup akcji (...)

Czy koszty które Spółka poniosła w związku z zaciągnięciem kredytu inwestycyjnego na zakup akcji spółki akcyjnej, stanowią koszt uzyskania przychodów i czy można je zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w dacie ich poniesienia?

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie, działając na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym do dnia 30.06.2007 r. w związku z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 16.11.2006 r. o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1590), po rozpatrzeniu Państwa wniosku znak 46/PS/2007 z dnia 29.06.2007 r. (data złożenia 29.06.2007 r., data wpływu do tut. Urzędu 3.07.2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie odpowiedzi na pytanie dotyczące podatku dochodowego od osób prawnych stwierdza, że stanowisko przedstawione w zapytaniu jest prawidłowe.

Porady prawne

Uzasadnienie

W złożonym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny. Wnioskodawca (Spółka) zawarł z bankiem umowę kredytu inwestycyjnego. Kredyt jest wypłacany w trzech transzach, a okres kredytowania kończy się 31.12.2011 r. Kredyt inwestycyjny został zaciągnięty na zakup akcji spółki akcyjnej, zajmującej się kompleksowymi usługami informatycznymi. Dzięki temu zakupowi możliwe będzie uzyskanie efektu synergii poprzez integrację działań spółek w zakresie opracowania i wprowadzenia na rynek wspólnej kompleksowej oferty (dostawa urządzeń elektroniczno-informatycznych, oprogramowania, integracja systemów, wdrożenia, szkolenia, obsługa serwisowa). Spółka posiada obecnie znaczącą pozycję na rynku handlu i usług w zakresie obsługi małych i średnich firm, do których dostarcza produkty i usługi poprzez sieć partnerów handlowych. Wprowadzenie na rynek kompleksowej oferty będącej wynikiem integracji obydwu spółek umożliwi rozwój Spółki i przyczyni się do wzrostu pozycji również w segmencie dużych sieci handlowo-usługowych. Zaciągnięcie kredytu inwestycyjnego spowodowało poniesienie kosztów:
- usług prawnych związanych z zawarciem umowy kredytowej,
- kosztów blokady rachunku inwestycyjnego (obowiązek blokady środków wynikał z umowy kredytowej),
- pobranej prowizji od uruchomionych transz kredytu,
- spłatę odsetek od kredytu,
- kosztów zabezpieczenia zmiennej stawki procentowej WIBOR, przyjętej jako podstawę odsetek w umowie kredytowej.

Zapytanie Spółki w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych dotyczy kwestii, czy koszty które Spółka poniosła w związku z zaciągnięciem kredytu inwestycyjnego, stanowią koszt uzyskania przychodów i czy można je zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w dacie ich poniesienia?

Zdaniem Wnioskodawcy koszty poniesione przez Spółkę w związku z zaciągnięciem kredytu stanowią koszt uzyskania przychodu w dacie poniesienia. Spółka powołuje przepis art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz art. 16 ust. 1 pkt 8 tej ustawy i stwierdza, że przedmiotowe wydatki nie są wydatkami na objęcie lub nabycie akcji wyłączonymi z kosztów na podstawie powyższego przepisu, lecz jedynie źródłem finansowania tych wydatków.

Odpowiadając na powyższe zapytanie Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego stwierdza, co następuje.

Na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz.

654 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów albo akcji w spółce oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych wkładów, udziałów, akcji oraz innych papierów wartościowych (...). Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie precyzuje pojęcia ?wydatków na objęcie lub nabycie akcji?, tut. organ podatkowy podziela stanowisko podatnika zawarte we wniosku, że przepis art. 16 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy dotyczy jedynie wydatków bezpośrednio związanych z nabyciem akcji takich jak np. cena nabycia akcji, opłaty notarialne, podatek od czynności cywilnoprawnych itp., nie zaś wydatków związanych z kredytem zaciągniętym na zakup akcji. Wydatek, o którym mowa we wniosku, kwalifikowany być winien jako pośrednio związany z przychodem podatnika. Zasady zaliczania w czasie przedmiotowych wydatków do kosztów uzyskania przychodów określa art. 15 ust. 4d ww. ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych. W myśl tego przepisu koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia, jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą. Na podstawie art. 15 ust. 4e ww. ustawy za dzień poniesienia kosztu uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów. W odniesieniu do odsetek od kredytu na uwadze należy mieć przepis art. 16 ust. 1 pkt 11 ww. ustawy, zgodnie z którym nie uważa się za koszty uzyskania przychodów naliczonych, lecz nie zapłaconych albo umorzonych odsetek od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów), odsetki od kredytu stanowić będą zatem koszt uzyskania przychodów nie z momentem ujęcia w księgach rachunkowych, lecz faktycznej zapłaty. Z powyższym zastrzeżeniem potwierdza się stanowisko Spółki zawarte we wniosku.

Mając na uwadze powyższe postanowiono jak w sentencji. Odpowiedź na zapytanie dotyczące podatku od towarów i usług jest przedmiotem odrębnego postanowienia.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

W dacie złożenia zapytania w sprawie objętej wnioskiem nie toczyło się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Na niniejsze postanowienie przysługuje prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie ul. Wadowicka 10 za pośrednictwem Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego, w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika