Czy sprzedaż prawa wieczystego użytkowania gruntu korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?

Czy sprzedaż prawa wieczystego użytkowania gruntu korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 04.08.2006 r., doręczonego w dniu 07.08.2006 r. z zakresu podatku od towarów i usług s t w i e r d z a, że przedstawione we wniosku stanowisko nie jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Wnioskodawca zamierza zbyć na rzecz Gminy prawo wieczystego użytkowania gruntu. Grunt jest położony na terenie miasta Krakowa. Na gruncie tym ma powstać inwestycja drogowa ? rozbudowa skrzyżowania ulic. Grunt jest w ocenie Wnioskodawcy terenem niezabudowanym, jest pokryty trawnikiem. Jego przeznaczenie nie zostało określone w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, ponieważ brak jest planu dla tego terenu. Przeznaczenie przedmiotowej działki określa załączona decyzja o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego

Porady prawne

Wnioskodawca ocenia, że sprzedaż prawa wieczystego użytkowania w/w nieruchomości gruntowej korzysta ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku od towarów i usług. Według Wnioskodawcy przedmiotowy teren należy uznać za niezabudowany, ponieważ nie planuje się na nim budowy budynków czy budowli o określonej kubaturze. Jeżeli na tym terenie ma być wybudowana droga czy chodnik, nie daje to podstaw do uznania w ocenie Strony, iż mamy do czynienia z terenem zabudowanym.

Naczelnik tutejszego Urzędu nie potwierdza prezentowanego stanowiska w opisanej sprawie.

Sprzedaż prawa wieczystego użytkowania gruntu nosi cechy odpłatnej dostawy towaru, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.). Objęta jest zatem zakresem opodatkowania na podstawie art. 5 ust. 1 ustawy o VAT. Przedmiotowa nieruchomość gruntowa nie jest nieruchomością o której mowa w art. 43 ust. 1 pkt. 9 ustawy o VAT. Powołany przepis stanowi o zwolnieniu od podatku dostawy terenów niezabudowanych, innych niż tereny budowlane oraz przeznaczonych pod zabudowę.

W opisanym stanie faktycznym przedmiotowego terenu nie można nazwać niezabudowanym, czy innym niż przeznaczonym pod zabudowę. Ma na nim powstać inwestycja drogowa, stanowiąca według definicji ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane ? budowlę. Zatem sprzedaż prawa wieczystego użytkowania w/w nieruchomości gruntowej podlega opodatkowaniu wg 22 % stawki podatkowej ? zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o VAT.

Biorąc pod uwagę powyższe orzeczono jak w sentencji.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5. W dacie wydania postanowienia nie toczyło się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika