Jaka jest stawka podatku od towarów i usług przy sprzedaży usług budowlano-montażowych, związanych (...)

Jaka jest stawka podatku od towarów i usług przy sprzedaży usług budowlano-montażowych, związanych z budową budynku mieszkalno-usługowego?

Stosownie do postanowień zawartych w art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na zapytanie dotyczące udzielenia informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Brzesku uprzejmie informuje:

Pismem z dnia 26.11.2003 r. (data wpływu 27.11.2003 r.) Spółka zwróciła się o wskazanie stawki podatku od towarów i usług, właściwej przy sprzedaży usług budowlano-montażowych związanych z budową budynku mieszkalno-usługowego. Spółka wyjaśniła, iż zgodnie z projektem i pozwoleniem na budowę, całkowita powierzchnia użytkowa budynku wynosi 212,5 m kw., w tym powierzchnia użytkowa - mieszkalna wynosi 110 m kw. Pozostała część budynku wynosząca 102,5 m kw. to pomieszczenia usługowe.

Zgodnie z art. 51 ust. 1 pkt 2 lit. b ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) roboty budowlano-montażowe oraz remonty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, w okresie do 31 grudnia 2003 r., podlegają opodatkowaniu według stawki 7%.

Przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego. Przez obiekty budownictwa mieszkaniowego rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111 - Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 - Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 - Budynki zbiorowego zamieszkania ? wyłącznie: budynki Kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie i rezydencje biskupie (art. 51 ust. 2 i 3 ww. ustawy).

Zgodnie z zasadami wynikającymi z Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych, w przypadku obiektów budowlanych użytkowanych lub przeznaczonych do wielu celów, klasyfikuje się je w jednej pozycji, zgodnie z ich głównym użytkowaniem.

Główne użytkowanie winno być określone następująco:

    - należy określić, jaki procent całkowitej powierzchni użytkowej przeznaczony jest pod różne cele, zgodnie z grupowaniami klasyfikacji - na najbardziej szczegółowym poziomie,
    - następnie obiekt budowlany klasyfikowany jest zgodnie z zasadami ?góra ? dół' (kryterium zaklasyfikowania jest przewaga powierzchni użytkowej): najpierw określa się sekcję - 1 cyfra, następnie dział na poziomie 2 znaków najbardziej znaczący w ramach sekcji, następnie grupę (3 cyfry) najważniejszą w ramach działu, klasę (4 cyfry) mającą największy udział w powierzchni użytkowej w ramach grupy.

Reasumując, roboty budowlano-montażowe opodatkowane są według stawki wynoszącej 7%, jeżeli postępując zgodnie z wyżej określonymi zasadami postępowania, obiekt budowlany jest klasyfikowany do grupowania 111 - Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 - Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 - Budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie Budynki Kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie i rezydencje biskupie.

Jednocześnie tutejszy organ podatkowy wyjaśnia, że za prawidłową klasyfikację wyrobu lub usługi odpowiedzialny jest producent lub sprzedający towar albo usługę. W przypadku zaistnienia wątpliwości w tym zakresie, należny zwrócić się o wydanie opinii do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych, Urzędu Statystycznego w Łodzi, ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika