Czy dokonując zawieszenia działalności gospodarczej Podatnik zobowiązany jest do zgłoszenia tego (...)

Czy dokonując zawieszenia działalności gospodarczej Podatnik zobowiązany jest do zgłoszenia tego faktu?

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Stare Miasto, działając na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926, ze zm.), w odpowiedzi na Pana pismo z dnia 01.03.2004 r. (uzupełnione: 30.03.2004 r.) uprzejmie informuje.

W myśl art. 6 a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50, ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają również towary własnej produkcji oraz towary, które po nabyciu nie zostały odsprzedane, w przypadku zaprzestania przez podatnika będącego osobą fizyczną wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, obowiązanego, na podstawie odrębnych przepisów, do zawiadomienia właściwego organu o zaprzestaniu wykonywania działalności gospodarczej. W przypadkach, o których mowa w ust. 1 Podatnicy obowiązani są do sporządzenia spisu z natury towarów na dzień rozwiązania spółki lub zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, zwanego dalej 'spisem z natury' (art. 6 a ust. 5 zd. 1 ustawy).

Porady prawne

Jak wynika z powyższego obowiązek opodatkowania wymienionych towarów powstaje w przypadku zaprzestania wykonywania czynmości podlegających opodatkowaniu. Co więcej nie każde zaprzestanie skutkuje powstaniem tego obowiązku, bowiem Podatnik jest obowiązany sporządzić i opodatkować spis z natury w przypadku zaprzestania wykonywania czymiości, które jest na podstawie odrębnych przepisów obowiązany zgłosić do właściwego organu podatkowego, na stosownym formularzu (VAT-Z).
Tak więc zawieszenie działalności, które nie podlega zgłoszeniu w trybie opisanym powyżej nie jest równoznaczne z zaprzestaniem wykonywania działalności, nie powoduje więc konieczności sporządzenia spisu z natury i odprowadzenia z tego tytułu podatku.Tym niemniej jednak należy pamiętać o regulacji zawartej w art. 6 a ust. 3, która stanowi, iż przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio w przypadku, gdy podatnik będący osobą fizyczną zaprzestał wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu przez co najmniej 10 miesięcy, bez zawiadomienia właściwych organów, na podstawie odrębnych przepisów o zaprzestaniu wykonywania działalności gospodarczej.

Na gruncie ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu również podlegają towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów, w przypadku zaprzestania przez podatnika będącego osobą fizyczną wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, obowiązanego, na podstawie art. 96 ust. 6 do zgłoszenia zaprzestania działalności naczelnikowi urzędu skarbowego (art. 14 ust. 1 pkt 2 ustawy). Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio, w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w art. 15, będący osobą fizyczną nie wykonywał czynności podlegających opodatkowaniu co najmniej przez 10 miesięcy (art. 14 ust. 3), przy czym w myśl ust. 4 zasady te dotyczą jedynie towarów, w stosunku do których przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Biorąc pod uwaga zacytowane przepisy należy stwierdzić, iż zarówno na gruncie obecnego stanu prawnego, jak i na podstawic przepisów, obowiązujących od dnia 01.05.2004 r. zawieszając wykonywanie czynności nie był Pan zobowiązany do zgłoszenia faktu zaprzestania ich wykonywania. Konsekwencją rozróżnienia zawieszenia i zakończenia wykonywania działalności jest brak obowiązku sporządzenia spisu z natury i odprowadzenia z tego tytułu podatku. Należy wszakże zwrócić uwage, że obowiązek taki powstanie, jeżeli działalność nie będzie wykonywana przez okres dłuższy niż 10 miesięcy. Podstawą opodatkowania zgodnie z art. 14 ust. 8 jest wartość towarów podlegających spisowi z natury, ustalona zgodnie z art. 29 ust. 10 cytowanej ustawy.

Odpowiedzi udzielono w oparciu o stan prawny obowiązujący w dniu 29.04.2004 r.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika