Czy świadczone przez fundacje usługi statutowe są zwolnione od podatku od towarów i usług oraz w (...)

Czy świadczone przez fundacje usługi statutowe są zwolnione od podatku od towarów i usług oraz w jakiej pozycji deklaracji VAT-7 należy je wykazać?

Pytanie zawarte we wniosku z dnia 27.10.2003 r. brzmiało: ?czy koszty działalności statutowej można potraktować jako usługi zwolnione (zał. Nr 2, poz. 22, symbol PKWiU 91)?, jak również ?czy w konsekwencji powyższej kwalifikacji usługi te można wykazywać w poz. 19 deklaracji VAT-7?.

W odpowiedzi na Państwa wniosek Naczelnik urzędu stwierdził, że nie jest organem właściwym do dokonania klasyfikacji wykonywanych czynności (usług). Jedynym organem kompetentnym do stwierdzenia, czy wykonywane przez Państwa czynności statutowe mieszczą się w grupowaniu PKWiU 91, jest Urząd Statystyczny, do którego należy zwrócić się z przedmiotowym pytaniem.

Porady prawne

Naczelnik urzędu podkreśla, że nie wszystkie czynności znajdujące się w statucie danego podmiotu muszą być sklasyfikowane pod tym symbolem. Jednocześnie, ponieważ określenie, czy dana czynność mieści się w grupowaniu 91 jest decydującą przesłanką dla objęcia tej czynności zwolnieniem na podanej w piśmie z dnia 18.09.2003 r. Nr PP-1/443/1/122/217 319/154/2003 podstawie, Naczelnik nie może orzec o zwolnieniu lub opodatkowaniu tych czynności bez uprzedniego dokonania ich klasyfikacji przez Urząd Statystyczny.

Nie wiedząc co wchodzi wg Podatnika w zakres pojęciowy ?czynności statutowych?, a co za tym idzie, nie mogąc stwierdzić, czy dane czynności są objęte zwolnieniem na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.), Naczelnik nie może tym bardziej odpowiedzieć Państwu, w której pozycji w deklaracji VAT-7 należy udokumentować dokonane czynności.

Jeżeli zatem wykonywane przez Fundację czynności mieszczą się w wymienionej w poz. 22 grupie oraz są sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 91 (co możliwe będzie do stwierdzenia po uzyskaniu opinii Urzędu Statystycznego), wówczas są one zwolnione z opodatkowania. Jeżeli zaś są one zwolnione to wykazać je należy w poz. 19 deklaracji jako sprzedaż zwolnioną.

Jednocześnie Naczelnik Urzędu informuje, iż na podstawie art. 2 ust. 3 pkt 2 ww. ustawy, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega przekazanie przez podatnika towarów oraz świadczenie usług na potrzeby osobiste podatnika, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, a także zatrudnionych przez niego pracowników oraz byłych pracowników. Ponadto w oparciu o pkt 4 opodatkowaniu podlegają także darowizny towarów nie wymienionych w ust. 2.

W przedmiotowej sytuacji podkreślić należy, iż zakresem przedmiotowym ustawy objęte są czynności przekazania a nie otrzymania towarów, oraz udzielenia a nie otrzymania darowizny. Ponadto Naczelnik Urzędu pragnie zwrócić uwagę, iż czynności wymienione w art. 2 ustawy, w tym przekazanie bądź darowizna, są opodatkowane, o ile dotyczą towarów lub usług.

Definicja towarów oraz definicja usług zawarta została w art. 4 pkt 1 i 2 powołanej ustawy. Towarami są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki, budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności określonych w art. 2, które wymienione są w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej. Usługami natomiast są usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, roboty budowlano - montażowe, sprzedaż praw lub udzielanie licencji (...).

Naczelnik Urzędu pragnie zwrócić uwagę, iż środki pieniężne nie mieszczą się w definicji towarów, ich przekazanie nie stanowi również usługi. W związku z powyższym, o ile przedmiotem darowizny będą środki finansowe (pieniądze), jej udzielenie nie będzie opodatkowane podatkiem od towarów i usług.

Nadmienia się, że podatnik ma prawo do obniżenia podatku należnego o kwoty podatku naliczonego związaną ze sprzedażą opodatkowaną (art. 20 ust. 2). Jeśli nie jest możliwe wyodrębnienie kwot związanych ze sprzedażą opodatkowaną, należy zastosować strukturę, zgodnie z przepisem art. 20 ust. 3 ustawy.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika