Jak należy odliczyć podatek naliczony wynikający z faktury za dostawę energii cieplnej w wynajmowanych (...)

Jak należy odliczyć podatek naliczony wynikający z faktury za dostawę energii cieplnej w wynajmowanych przez spółdzielnię lokalach mieszkalnych i użytkowych?

Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie, po rozpoznaniu zażalenia Spółdzielni z dnia 15.09.2006 r. na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków - Prądnik z dnia 05.09.2006 r., nr PP 443/82/06/ZM w sprawie udzielenia interpretacji dotyczącej zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. nr 8 poz. 60 ze zm.), zmienia przedmiotowe postanowienie uznając, iż zawarta w nim ocena prawna stanu faktycznego przedstawionego we wniosku nie jest prawidłowa.

UZASADNIENIE

Porady prawne

Działając na podstawie art. 14a § 1 ww. ustawy Ordynacja podatkowa wnioskiem z dnia 07.07.2006 r., uzupełnionym pismem z dnia 07.08.2006 r. Spółdzielnia zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego o wyjaśnienie m.in. czy prawidłowo odlicza podatek naliczony wynikający z faktury za dostawę energii cieplnej, w proporcji do powierzchni ogrzewanych lokali.

Z opisanego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółdzielnia wynajmuje lokale mieszkalne i użytkowe. Koszty zakupy energii cieplnej do ogrzania wynajmowanych lokali Spółdzielnia określa stosując metodę, o której mowa w art. 45a ust. 8 pkt. 1 lit.a ustawy z dnia 10.04.1997 r. Prawo energetyczne (Dz. U. z 2006 r., nr 89, poz. 625 ze zm.), uwzględniającą powierzchnię tych lokali. Na tej podstawie odrębnie określa kwotę wydatków ponoszonych na zakup energii cieplnej do lokali mieszkalnych i użytkowych, którą następnie wlicza do kwoty czynszu z tytułu najmu tych lokali. W oparciu o ustalone na podstawie powierzchni lokali koszty zakupu energii cieplnej Spółdzielnia wydziela część podatku naliczonego, która przypada na wartość zakupu energii cieplnej do lokali użytkowych i część podatku naliczonego, która przypada na wartość zakupu energii do lokali mieszkalnych. Kwotę podatku należnego Spółdzielnia obniża o część kwoty podatku naliczonego od wartości zakupu energii cieplnej przeznaczonej do lokali użytkowych.

W ocenie Spółdzielni przyjęty sposób określania kwoty podatku VAT, która podlega odliczeniu jest prawidłowy, gdyż art. 90 ust. 1 ustawy o VAT wskazuje, iż podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w postanowieniu z dnia 05.09.2006 r. nie potwierdził stanowiska Spółdzielni. Stwierdził bowiem, iż obowiązek określony w art. 90 ust. 1 ustawy o VAT polega na faktycznym wyodrębnieniu wskazanych w tym przepisie kwot w oparciu o racjonalne i rzeczywiste kryteria. W ocenie Naczelnika Urzędu Skarbowego zużycie energii nie ma przełożenia wprost na powierzchnie wynajmowanych lokali użytkowych, gdyż zależy też od innych czynników np. przeznaczenia lokalu. Dokładne wskazanie ilości energii zużytej na ogrzanie lokali mieszkalnych jest możliwe na podstawie wskazań licznika. Skoro brak jest takich wskazań Spółdzielnia nieprawidłowo określa wysokość kosztów związanych z zakupem energii cieplnej do lokali użytkowych biorąc za podstawę powierzchnie tych lokali i tym samym nieprawidłowo określa kwotę podatku naliczonego, o która obniża o kwotę podatku należnego. Zatem - jak ocenił Naczelnik Urzędu Skarbowego - odliczenie podatku naliczonego w przedstawionym stanie faktycznym winno nastąpić na zasadach wynikających z art. 90 ust. 2 ustawy o VAT.

Na powyższe postanowienie Spółdzielnia wniosła zażalenie, w którym nie zgadza się z powyższym stanowiskiem Naczelnika Urzędu Skarbowego. Uważa bowiem, iż prawidłowo wyodrębnienie kwotę podatku naliczonego związanego z czynnościami, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, stosując metodę, o której mowa w art. 45 ust. 8 pkt 1 lit.a ustawy Prawo energetyczne.

Po rozpoznaniu złożonego zażalenia oraz akt sprawy, Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie stwierdza:

Z postanowień art. 90 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 ze zm.) wynika, iż w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1 art. 90, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 10 art. 90 (art. 90 ust. 2 ustawy o VAT).

Z powyższych przepisów wynika, iż w przypadku dokonywania przez podatnika zakupów, które służą jednocześnie wykonywanym przez niego czynnościom opodatkowanym jak i nieopodatkowanym, zasadą jest wyodrębnianie przez podatnika części podatku naliczonego, która jest związana z czynnościami opodatkowanymi oraz części, która jest związana z działalnością nieopodatkowaną, gdyż odliczeniu może podlegać tylko ta część podatku naliczonego, która jest związana z czynnościami opodatkowanymi. Tylko w przypadku gdy podatnik nie jest w stanie wydzielić z kwoty podatku naliczonego, wykazanego na fakturze części podatku, które są związane z czynnościami, o których mowa w art. 90 ust. 1 w/w ustawy o VAT, wówczas określa kwotę podatku naliczonego, obniżającego podatek należny w oparciu o proporcje wynikającą ze struktury sprzedaży, określoną w sposób wskazany w art. 90 ust. 2 w/w ustawy o VAT.

W przedstawionym we wniosku stanie faktycznym Spółdzielnia wydziela z kwoty podatku naliczonego przy nabyciu energii cieplnej część podatku przypadającą na wartość zakupu energii cieplnej do lokali mieszkalnych i część podatku przypadającą na wartość zakupu energii cieplnej do lokali użytkowych, określając koszty zakupu energii cieplnej do poszczególnych lokali w oparciu o powierzchnię tych lokali. W ten sposób Spółdzielnia określa jaka część podatku naliczonego jest związana z czynnościami, które dają prawo do obniżenia kwoty podatku należnego tj. najmem lokali użytkowych, a jaka część podatku naliczonego jest związana z czynnościami, które nie dają takiego prawa tj. najmem lokali mieszkalnych. Skoro zatem Spółdzielnia jest w stanie wydzielić część podatku naliczonego, która obniża podatek należny, to nie zachodzi potrzeba określenia tej części przy zastosowaniu proporcji wynikającej ze struktury sprzedaży, o której mowa w art. 90 ust.

2 w/w ustawy o VAT. Natomiast ocena poprawności metody stosowanej przez Spółdzielnię w celu wydzielenia części podatku naliczonego, który jest związany z czynnościami opodatkowanymi oraz części podatku naliczonego związanego z działalnością nieopodatkowaną - nie należy do organu podatkowego. Ustaleniu ze strony organu podatkowego podlega jedynie związek odliczonego podatku naliczonego ze sprzedażą opodatkowaną.

Z w/wymienionych względów, kierując się postanowieniami art. 14b § 5 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa, Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie orzekł jak w sentencji.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę; traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podatnika, następcy prawnego podatnikalosoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Decyzja niniejsza jest ostateczna.

W przypadku jej niezgodności z prawem służy prawo wniesienia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Topolowa 5.

Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach za pośrednictwem Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie w terminie 30 dni od dnia doręczenia decyzji.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika