Czy w sytuacji gdy osoba rozpoczęła prowadzenie działalności gospodarczej w ciągu roku podatkowego (...)

Czy w sytuacji gdy osoba rozpoczęła prowadzenie działalności gospodarczej w ciągu roku podatkowego 2004 r. jako podatnik zwolniony z podatku VAT, zaś po osiągnięciu pierwszego przychodu wystawiła fakturę VAT, a następnego dnia złożyła zgłoszenie rejestracyjne VAT-R. - jest, a jeżeli tak to od kiedy, zarejestrowanym jako czynny podatnikiem VAT?

Na podstawie art. 14 ust. 6 i 7 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) obowiązującej do dnia 30 kwietnia 2004 r., podatnik rozpoczynający wykonywanie czynności określonych w art. 2 w ciągu roku podatkowego jest zwolniony od podatku, jeżeli przewidywana przez podatnika wartość sprzedaży towarów nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży, kwoty określonej w ust. 1 pkt 1 lub w ust. 4.

Jeżeli faktyczna wartość sprzedaży towarów, w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży, przekroczy w ciągu roku podatkowego kwotę określoną w ust. 1 pkt 1 lub w ust. 4, zwolnienie określone w ust. 6 traci moc z dniem przekroczenia tej kwoty. Opodatkowaniu podlega nadwyżka sprzedaży ponad wartość określoną w zdaniu poprzednim, a obowiązek podatkowy powstaje z dniem przekroczenia tej wartości.

Porady prawne

W myśl art. 14 ust. 2 cyt. wyżej ustawy o podatku VAT, podatnik rozpoczynający w ciągu roku wykonywanie czynności podlegającej opodatkowaniu może zrezygnować ze zwolnienia z podatku VAT, jeżeli pisemnie zawiadomi o tym fakcie właściwego naczelnika urzędu skarbowego przed dokonaniem pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniu.

Przepis art. 33 ust. 1 powołanej wyżej ustawy o podatku VAT stanowi: w przypadku gdy osoba prawna, jednostka organizacyjna nie mająca osobowości prawnej lub osoba fizyczna wystawi fakturę, w której wykaże kwotę podatku, jest obowiązana do jego zapłaty także wówczas, gdy dana sprzedaż nie była objęta obowiązkiem podatkowym albo została zwolniona od podatku.

Od 1 maja 2004 r. weszła w życie ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535). W art. 113 ust. 9 i 10 tej ustawy postanowiono, iż podatnik rozpoczynający działalność gospodarczą w trakcie roku podatkowego jest zwolniony od podatku, jeżeli przewidywana przez podatnika wartość sprzedaży nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży, kwoty określonej w ust. 1 lub w ust. 8 tj. 10.000 euro (45.700 zł).

Jeżeli faktyczna wartość sprzedaży, w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży, przekroczy w trakcie roku podatkowego kwotę określoną w ust. 1 lub w ust. 8, zwolnienie określone w ust. 9 traci moc z momentem przekroczenia kwoty określonej w ust. 1 lub w ust. 8. Opodatkowaniu podlega nadwyżka sprzedaży ponad wartość określoną w zdaniu poprzednim, a obowiązek podatkowy powstaje z momentem przekroczenia tej wartości.

Organ podatkowy zauważa, iż Podatnik przed wykonaniem pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniu nie złożył stosownego oświadczenia Naczelnikowi Urzędu Skarbowego o rezygnacji ze zwolnienia podmiotowego, a zatem nie miał prawa do wystawiania faktur VAT i rozliczenia się w zakresie podatku VAT.

Pomimo, iż Podatnik dokonał rejestracji do VAT-u, to nadal jest zwolniony od podatku z mocy prawa. Podatnikiem VAT stanie się dopiero w momencie, gdy w proporcji do okresu prowadzonej działalności w roku podatkowym przekroczy limit obrotów lub gdy nie przekroczy w danym roku podatkowym kwoty obrotu 45.700 zł (w proporcji do okresu prowadzonej działalności), w następnym roku będzie mógł wybrać opodatkowanie pod warunkiem pisemnego powiadomienia organu podatkowego o rezygnacji ze zwolnienia przed początkiem miesiąca, w którym rezygnuje ze zwolnienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika