Dotyczy stosowania stawki podatkowej przy świadczeniu usługi transportowej stanowiącej koszt dojazdu (...)

Dotyczy stosowania stawki podatkowej przy świadczeniu usługi transportowej stanowiącej koszt dojazdu do klienta, związanej ze świadczeniem usług w zakresie doradztwa, wydawania opinii i ekspertyz, atestacji itp.

Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. ? Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) odpowiadając na pismo z dnia 23 marca 2004 r. uzupełnione w dniu 5 kwietnia 2004 r., Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy informuje.

W przedmiotowym piśmie podatnik zwraca się z zapytaniem dotyczącym stosowania stawki podatkowej przy świadczeniu usługi transportowej stanowiącej koszt dojazdu do klienta, związanej ze świadczeniem usług w zakresie doradztwa, wydawania opinii i ekspertyz, atestacji itp.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) podstawą opodatkowania jest kwota należna z tytułu sprzedaży towarów (usług) pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota ta obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy, na które składa się m.in. cena towaru wraz z kosztami jego przesyłki lub przewozu.

Porady prawne

W związku z wykonaniem usług lub sprzedażą określonych towarów sprzedawca ponosi szereg kosztów związanych z tą sprzedażą lub z danym świadczeniem usługi. Koszty pomocnicze (transportowe i inne) ponoszone są przez sprzedawcę określonych towarów lub usług właśnie z tytułu ich sprzedaży, a nie jako odrębne koszty nie związane ze sprzedażą towarów lub usług. Wyłącznie firmy świadczące usługi pocztowe lub transportowe świadczą je jako odrębny przedmiot czynności nie związany z konkretna dostawą (sprzedażą) towarów, jak to ma miejsce w przypadku wydającego (dostarczającego) towar. Sprzedawca przenosząc koszty dostarczenia towarów lub świadczenia usług na nabywcę, sytuuje się w roli wykonawcy dodatkowych czynności związanych z dostarczeniem sprzedawanych towarów lub usług.

Zatem ponosząc te koszty, a następnie obciążając nimi nabywcę, sprzedawca danego towaru lub usługi winien żądać od nabywcy kwoty należnej z tytułu sprzedaży tych towarów lub usług, w skład której wchodzą także koszty ich dostarczenia nabywcy.

Wobec powyższego koszty transportowe związane ze świadczeniem usług w zakresie doradztwa zarządzania, wydawania opinii i ekspertyz, atestacji magazynów zbożowych, analiz laboratoryjnych i itp., w myśl ww. przepisu winny nie tylko wchodzić w całą kwotę należną od nabywcy usługi , ale także powinny wchodzić w ramy tego samego rodzaju czynności, jaką jest sprzedaż danej usługi.

Zatem jeśli podatnik sprzedaje ww. usługi i ponosi koszty związane z dojazdem do nabywcy tych usług , to nie ma podstaw do wyłączenia z kwoty należnej od nabywcy powyższych usług, poniesionego przez sprzedawcę kosztu ich dostarczenia.

Ponadto jeżeli podatnik skalkulował cenę usługi w ten sposób, że uwzględnił w niej powyższe koszty, brak podstaw do stwierdzenia, że zakupioną usługę transportową świadczył nieodpłatnie na rzecz nabywcy usług, gdyż wartość tej usługi stanowi składnik wyceny wykonanych usług stanowiących przedmiot prowadzonej działalności gospodarczej.

Zatem poniesione koszty dojazdu związane ze świadczeniem usług w zakresie: -doradztwa zarządzania produkcją, -wydawania opinii i ekspertyz dot. systemów zapewniania jakości w zakładach przetwórstwa rolno-spożywczego, -analiz laboratoryjnych na zlecenia producentów rolnych, winny wchodzić w kwotę należną od nabywcy i zostać opodatkowane stawką właściwą dla świadczonych usług.

W świetle powyższego stanowisko Jednostki wyrażone w piśmie z dnia 5 kwietnia 2004 r. nie jest prawidłowe, gdyż wykonanie usługi transportowej stanowiącej dostawę usług będących przedmiotem prowadzonej działalności gospodarczej jest czynnością podlegającą ustawie o VAT.

Odpowiedź zgodna jest ze stanem prawnym na dzień jej udzielenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika