Czy z tytułu wykonywania swoich czynności w 2005 r. podatnik będzie podlegał obowiązkowi ewidencjonowania (...)

Czy z tytułu wykonywania swoich czynności w 2005 r. podatnik będzie podlegał obowiązkowi ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego od towarów i usług za pomocą kasy rejestrującej?

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Nowa Huta działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. z 14. 01.2005 r., Dz. U. nr 8, poz. 60 z p. zm.) po rozpatrzeniu wniosku Spółdzielni z dnia 28 listopada 2005 r., doręczonego do tut. Urzędu 1 grudnia 2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż w zakresie obowiązującego w 2005 r. prawa podatkowego przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Porady prawne

W złożonym w dniu 1 grudnia 2005 r. wniosku Podatnik wystąpił z zapytaniem, czy z tytułu wykonywania swoich czynności będzie w 2006 r. podlegał obowiązkowi ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego od towarów i usług za pomocą kasy rejestrującej?
Zdaniem Podatnika nie jest on obowiązany do ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego za pomocą kasy rejestrującej, gdyż obroty te dotyczą opłat eksploatacyjnych zwolnionych z podatku VAT, przychodów z tytułu wynajmu lokali na rzecz podmiotów gospodarczych, dokumentowanych fakturami VAT, przychodów z tytułu wynajmowania dodatkowych pomieszczeń osobom fizycznym, które również są dokumentowane fakturami VAT.

Mając na uwadze treść złożonego zapytania oraz brzmienie obowiązujących przepisów Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Nowa Huta wyjaśnia co następuje:
Ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, w skrócie ustawa o PTU (Dz. U. nr 54, poz. 535 z p. zm.) w artykule 111 ust. 1 stanowi, że podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. W ust. 7 ww. artykułu Minister właściwy do spraw finansów publicznych otrzymał delegację ustawową do zwolnienia na czas określony niektórych grup podatników oraz niektórych czynności z obowiązku ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących, ze względu na rodzaj prowadzonej działalności lub wysokość obrotu.
Zgodnie z powyższym w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2004 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. nr 273, poz. 2706) w § 3 ust. 1, pkt. 1 do dnia 31 grudnia 2005 r. z obowiązku ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących zostali zwolnieni podatnicy sprzedający towary lub usługi wymienione w pozycji 1-39 załącznika nr 1 do rozporządzenia, jeżeli w poprzednim roku podatkowym spełniony został warunek, że udział obrotów ze sprzedaży tych towarów lub usług w obrotach ogółem z tytułu sprzedaży na rzecz osób fizycznych i rolników ryczałtowych był większy niż 70%.
Pod poz. 17 ww. załącznika wymienione zostały usługi obsługi nieruchomości świadczone na zlecenie, co oznacza, że obrót z tytułu wykonywania tych czynności do końca 2005 r. nie musi być ewidencjonowany za pomocą kasy rejestrującej, pod warunkiem o którym mowa wyżej.
Ponadto zwolnienie to, zgodnie z ust. 2 traci moc z dniem 1 września 2005 r., jeżeli w okresie pierwszego półrocza 2005 r. udział obrotów ze sprzedaży zwolnionej z obowiązku ewidencjonowania, wymienionej w poz. 1-39 załącznika do rozporządzenia, w obrotach ogółem z działalności wymienionej w art. 111 ust. 1 ustawy o PTU był równy lub niższy 70%.
Zgodnie z informacjami przedstawionymi w złożonym piśmie Spółdzielnia spełnia warunek, o którym stanowi § 3 ust. 1 w cyt. rozporządzenia i z uwagi na powyższe prawidłowym jest stanowisko Strony, iż w 2005 r. nie ma obowiązku ewidencjonowania obrotu za pomocą kas rejestrujących.
Aktualnie brak jest uregulowania prawnego przedmiotowego zwolnienia na 2006 rok i lata następne.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli podatkowej.
- na dzień wydania nin. postanowienia nie toczyło się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa, albo postępowanie przed Sądem Administracyjnym.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Nowa Huta w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia, zgodnie z art. 236 §1 ustawy Ordynacja podatkowa.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika