Czy ewidencjonowanie faktur VAT - na sprzedaż energii elektrycznej, cieplnej i usługi telefoniczne (...)

Czy ewidencjonowanie faktur VAT - na sprzedaż energii elektrycznej, cieplnej i usługi telefoniczne - w dacie, w której upływa termin płatności (z uwzględnieniem szczególnego momentu powstania obowiązku podatkowego) - jest zgodne z przepisami?

Stosownie do art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535) ? obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.

W myśl art. 19 ust. 13 pkt 1 lit. a i b cytowanej wyżej ustawy o VAT ? obowiązek podatkowy powstaje z chwilą upływu terminu płatności, jeżeli został on określony w umowie właściwej dla rozliczeń z tytułu dostaw energii elektrycznej i cieplnej oraz gazu przewodowego i świadczenia usług telekomunikacyjnych, z zastrzeżeniem ust.18.

Porady prawne

Ponadto zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 4 powołanej wyżej ustawy ? obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub fakturze - z tytułu świadczenia na terytorium kraju usług najmu, dzierżawy, leasingu lub usług o podobnym charakterze, a także usług ochrony osób oraz usług ochrony, dozoru i przechowywania mienia, usług w zakresie pośrednictwa ubezpieczeniowego oraz usług stałej obsługi prawnej i biurowej.

Z przedmiotowego wniosku wynika, iż Podatnik jako właściciel dokonuje wynajmu nieruchomości, dokonując refakturowania najmującemu kosztów energii elektrycznej, cieplnej i usług telefonicznych.

W prawie podatkowym nie ma wynikającego wprost z ustawy terminu ?refakturowanie usług??. W praktyce polega ono na zafakturowaniu odsprzedaży usług bez doliczania jakiejkolwiek marży. Wszystkie dane dotyczące odsprzedawanej usługi, jej ceny, stawki podatku, terminu płatności itp. są identyczne jak na fakturach wystawionych przez usługodawcę. Kwota podatku naliczonego od zakupu usług następnie refakturowanych jest równa sumie podatku należnego ujętego w ?refakturach??.

Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 25.10.2001 r. (III SA 1466/00) stwierdził, że ?refakturowanie?? usług oznacza nic innego, jak ?fakturowanie?? usługi świadczonej przez podatnika podatku od towarów i usług przy pomocy osoby trzeciej. Podatnik wykonujący usługę przy pomocy osoby trzeciej ma obowiązek jej fakturowania.

Zgodnie z cyt. powyżej przepisami obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług w odniesieniu min. do usług dostaw energii elektrycznej i cieplnej oraz usług telekomunikacyjnych powstaje z chwilą upływu terminu płatności, jeżeli został on określony w umowie właściwej dla powyższych rozliczeń zatem obrót oraz podatek należny z tego tytułu winien być wykazany w ewidencji sprzedaży i w deklaracji VAT-7 za okres w którym powstał obowiązek podatkowy.

Natomiast w odniesieniu do usług najmu świadczonych przez Podatnika w przypadku otrzymania przez Podatnika zapłaty (całość lub część) obowiązek podatkowy powstanie w dacie uzyskania tej zapłaty ? obrót, podatek należny winien być wykazany w ewidencji sprzedaży i deklaracji za ten okres.

W przypadku braku zapłaty ? rozliczenie sprzedaży nastąpi w dokumentacji za okres, w którym upłynął termin płatności.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika