Czy zgodnie z polskim prawem nalicza się podatek VAT od podatku akcyzowego - w przypadku gdy firma (...)

Czy zgodnie z polskim prawem nalicza się podatek VAT od podatku akcyzowego - w przypadku gdy firma na potrzeby prowadzonej działalności zakupiła samochód osobowy, o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5t, od kontrahenta niemieckiego jako wewnątrzwspolnotowe nabycie (od sprowadzonego samochodu zapłacono podatek akcyzowy w Urzędzie Celnym).

Na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku ? Ordynacja podatkowa /tekst jednolity Dz. U. Nr 8 z 2005 roku , poz. 60 ze zmianami / i art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 o zmianie ustawy ? Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw /Dz. U. z 2006 , Nr 217 , poz. 1590/ po rozpatrzeniu wniosku z dnia 04 czerwca 2007 roku /data wpływu 05.06.2007r/ udzielając pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie określenia podstawy opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodu osobowego uznaję stanowisko podatnika

za nieprawidłowe

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 04 czerwca 2007 roku Pan ?LS? złożył do tut. organu podatkowego wniosek co do zakresu i zastosowania prawa podatkowego . Pismem z dnia 12 czerwca 2007 roku /data doręczenia 15.06.2007r/ organ podatkowy wezwał Wnioskodawcę w trybie art. 169 §1 ustawy Ordynacja podatkowa do uzupełnienia braków formalnych wniosku. Braki formalne zostały uzupełnione w dniu 21.06.2007r.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą i na potrzeby prowadzonej działalności zakupił roczny pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t. Samochód osobowy został zakupiony od kontrahenta niemieckiego jako wewnątrzwspólnotowe nabycie. W Urzędzie Celnym Wnioskodawca zapłacił podatek akcyzowy od sprowadzonego samochodu. Wobec powyższego był zobowiązany do zapłaty podatku od towarów i usług od wewnątrzwspólnotowego nabycia sprowadzonego pojazdu .

Podstawę opodatkowania w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia zwiększa podatek akcyzowy zapłacony w Urzędzie Celnym .

W związku z zaistniałym stanem faktycznym Wnioskodawca zadał pytanie, czy zgodnie z prawem polskim nalicza się podatek VAT od podatku akcyzowego. Zdaniem Podatnika nie należy płacić podatku od podatku

Po przeanalizowaniu obowiązującego stanu faktycznego oraz stanu prawnego stwierdzam, co następuje ;

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług , zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług / Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zmianami/, zwanym dalej ?podatkiem? podlegają: (...) , wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju.

W myśl art. 9 ust. 1 i ust. 2 ustawy o VAT przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów , o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4 , należy rozumieć nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami , które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy lub na ich rzecz , pod warunkiem, że

    1. nabywcą towarów jest :
    a) podatnik , o którym mowa w art. 15, lub podatnik podatku od wartości dodanej, a nabywane towary mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika,
    b) osoba prawna niebędęca podatnikiem, o którym mowa w pkt. 1 lit. a

Z przedstawionego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, iż na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej nabył on na terenie Niemiec samochód osobowy, który następnie został sprowadzony na terytorium Polski.

Transakcja dokonana pomiędzy Wnioskującym a kontrahentem niemieckim spełnia definicję wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów zawartą w art. 9 ustawy, a tym samym podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w oparciu o art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT.

Podstawą opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów zgodnie z art. 31 ust. 1 ustawy o VAT jest kwota, jaką nabywający jest obowiązany zapłacić

W myśl art. 31 ust. 2 ustawy podstawa opodatkowania obejmuje:

    1. podatki, cła , opłaty i inne należności o podobnym charakterze związane z nabyciem towarów , z wyjątkiem podatku ;
    2. wydatki dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu oraz ubezpieczenia, pobierane przez dostawcę od podmiotu dokonującego wewnątrzwspólnotowego nabycia .

Wobec powyższego w/w punkt 1 dotyczy wszelkich opłat związanych z nabyciem towarów , których konieczność zapłaty wynika ze stosowania przepisów.

Stosownie więc do art. 31 ustawy o podatku VAT podstawą opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodu osobowego dokonanego przez Podatnika jest kwota jaką jest on obowiązany za towar zapłacić.

Literalne brzmienie w/w przepisu stanowi , iż podstawa opodatkowania obejmuje również podatki , cła , opłaty i inne należności o podobnym charakterze związane z nabyciem towaru czyli w przypadku Wnioskodawcy także podatek akcyzowy zapłacony w Urzędzie Celnym od wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodu osobowego.

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego w piśmie oraz stanu prawnego stwierdzam , iż stanowisko Wnioskodawcy jest nieprawidłowe.

Wniosek w zakresie interpretacji przepisów dotyczących zgodności przepisów prawa krajowego z dyrektywami Unii Europejskiej w zakresie odliczenia podatku naliczonego związanego z zakupem samochodu osobowego został załatwiony odrębnym postanowieniem nr PP/443-44/2007 - stanowisko Podatnika zostało uznane za nieprawidłowe.

Wobec powyższego postanowiłem jak w sentencji.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie sporządzenia interpretacji i nie jest wiążąca dla podatnika (...).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika