Dotyczy stosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie odpowiedzi na pytanie (...)

Dotyczy stosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie odpowiedzi na pytanie - czy obrót z tytułu sprzedaży w systemie VAT marża powinien być brany pod uwagę do wyliczenia proporcji, o której mowa w art.90 ust.3 ustawy w stosunku do tzw. kosztów ogólnozakładowych w części przypadającej tylko na sprzedaż opodatkowaną, czy również na sprzedaż niepodlegającą opodatkowaniu ?

Na podstawie art. 216 oraz art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), po zapoznaniu się z treścią wniosku z dnia 5 grudnia 2006r. (doręczonego dnia 12 grudnia 2006r.) o pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej stosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie odpowiedzi na pytanie czy obrót z tytułu sprzedaży w systemie VAT marża powinien być brany pod uwagę do wyliczenia proporcji, o której mowa w art.90 ust.3 ustawy w stosunku do tzw. kosztów ogólnozakładowych w części przypadającej tylko na sprzedaż opodatkowaną, czy również na sprzedaż niepodlegającą opodatkowaniu Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu

Porady prawne

stwierdza, że

stanowisko podatnika jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 14a wskazanej na wstępie ustawy stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Wniosek składa się do właściwego naczelnika urzędu skarbowego. Składając wniosek, podatnik, płatnik lub inkasent jest obowiązany do wyczerpującego przedstawienia stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie. Interpretacja zawiera ocenę prawną stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa. Udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Pismem z dnia 5 grudnia 2006r. (doręczonym dnia 12 grudnia 2006r.) podatnik zwrócił się z pytaniem czy w związku ze sprzedażą samochodów używanych w systemie marży obrót z tego tytułu powinien być brany pod uwagę do wyliczenia proporcji, o której mowa w art. 90 ust.3 ustawy o podatku od towarów i usług, w stosunku do tzw. kosztów ogólnozakładowych w części przypadającej tylko na sprzedaż opodatkowaną czy również na sprzedaż niepodlegającą opodatkowaniu (do wysokości zakupu tych samochodów), która nie daje prawa do odliczenia.

Podatnik stoi na stanowisku, że do proporcji winna być brana pod uwagę tylko część obrotu ze sprzedaży opodatkowanej. Skoro bowiem część niepodlegająca opodatkowaniu (do wysokości zakupu) jest poza zakresem zainteresowania ustawy, to obrót z tego tytułu nie powinien wpływać na proporcję odliczenia podatku naliczonego od tzw. kosztów ogólnozakładowych.

W ramach działalności gospodarczej podatnik kupuje samochody używane od osób fizycznych nie będących podatnikami VAT, o których mowa w art. 15 ustawy, podatników, o których mowa w art. 15 ustawy, jeżeli dostawa tych towarów była zwolniona od opodatkowania na podstawie art 43 ust. 1 pkt 2 lub art 113 oraz podatników, o których mowa w art. 15 ustawy, jeżeli dostawa tych towarów była opodatkowana zgodnie z art. 120 ust 4 i 5 ustawy, które następnie sprzedaje. Tego typu sprzedaż aut używanych jest dokumentowana tzw. fakturami ?VAT marża?.

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu, po przeanalizowaniu przedstawionego wyżej stanu faktycznego stwierdza, co następuje.

Zgodnie z art.90 ust. 1 i ust.2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 10. Proporcję tą, stosownie do treści ust.3 i ust.4 ustawy, ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo. Proporcję określa się procentowo w stosunku rocznym na podstawie obrotu osiągniętego w roku poprzedzającym rok podatkowy, w odniesieniu do którego jest ustalana proporcja. Proporcję tę zaokrągla się w górę do najbliższej liczby całkowitej. W myśl art.90 ust.5 i nast. ustawy do obrotu nie wlicza się obrotu uzyskanego z dostawy towarów, o których mowa w art. 87 ust. 3, używanych przez podatnika na potrzeby jego działalności oraz obrotu uzyskanego z tytułu transakcji dotyczących nieruchomości lub usług wymienionych w załączniku nr 4 do ustawy w poz. 3, w zakresie, w jakim czynności te są dokonywane sporadycznie. Podatnicy, którzy w poprzednim roku podatkowym nie osiągnęli obrotu, o którym mowa w ust. 3, lub u których obrót ten w poprzednim roku podatkowym był niższy niż 30.000 zł, do obliczenia kwoty podatku naliczonego podlegającej odliczeniu od kwoty podatku należnego przyjmują proporcję wyliczoną szacunkowo, według prognozy uzgodnionej z naczelnikiem urzędu skarbowego, w formie protokołu. Procedura ta dotyczy również przypadku, gdy podatnik uzna, że w odniesieniu do niego kwota obrotu, o której mowa w tym przepisie, byłaby niereprezentatywna.

Dodatkowo zauważyć należy, że zgodnie z art.29 ust 1 ustawy podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art 30-32. art 119 oraz art 120 ust. 4. W przypadku podatnika wykonującego czynności polegające na dostawie towarów używanych, nabytych uprzednio przez tego podatnika dla celów prowadzonej działalności lub importowanych w celu odprzedaży, podstawą opodatkowania podatkiem jest marża stanowiąca różnicę między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia, pomniejszona o kwotę podatku.

Biorąc pod uwagę powyższe stwierdzić należy, że przepis dotyczący ustalenia proporcji odnosi się do pojęcia obrotu (podstawa opodatkowania dla celów VAT). W przypadku podatnika dokonującego m.in. dostaw towarów używanych w systemie marży, podstawą opodatkowania jest marża stanowiąca różnicę między ceną nabycia, a kwotą, którą ma uiścić nabywca towaru, pomniejszona o kwotę podatku. W ocenie Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu przy ustalaniu struktury sprzedaży, od której uzależniona jest wysokość podatku naliczonego przysługującego do odliczenia, w wartości sprzedaży podlegającej opodatkowaniu uwzględnić zatem należy wyłącznie marżę, a nie całą wartość sprzedaży.

W świetle powyższego stwierdzić należało, że stanowisko podatnika wyrażone w złożonym zapytaniu jest prawidłowe.

W podsumowaniu tut. organ uprzejmie informuje, że powyższa interpretacja udzielana jest jedynie w opisanym przez podatnika stanie faktycznym, w oparciu o przepisy prawa podatkowego obowiązujące w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika. Jest natomiast wiążąca dla organu podatkowego i organu kontroli skarbowej właściwych dla podatnika i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5 art. 14b.

Na postanowienie niniejsze przysługuje zgodnie z art. 14a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia.


Referencje

IP-PP2-443-172/08-2/AS, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika