Czy przekazanie części towaru (wody mineralnej) jest darowizną oraz czy tak ustalona wartość sprzedaży (...)

Czy przekazanie części towaru (wody mineralnej) jest darowizną oraz czy tak ustalona wartość sprzedaży nie rodzi negatywnych skutków w podatku od towarów i usług?.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu, działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Spółki z dnia 19 grudnia 2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Porady prawne

W dniu 19 grudnia 2005 r. w tut. Organie podatkowym został złożony wniosek w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od towarów i usług. We wniosku zawarto pytania: 'czy przekazanie towaru w sytuacji opisanej we wniosku nie jest darowizną oraz czy tak ustalona wartość sprzedaży nie rodzi negatywnych skutków w podatku od towarów i usług'?.

Z treści pisma wynika, że Spółka powstała w 2004 r. produkuje i sprzedaje wodę mineralną. W celu budowy rynku zbytu i pozyskania klientów oraz z powodu dużej konkurencji Spółka organizuje promocje skierowane do wszystkich odbiorców wody tj. Regionalne Centra Dystrybucji oraz pośrednio Placówki Sprzedaży Detalicznej, która polega na tym że na każde sprzedane np. 5 palet wody mineralnej (w obowiązujących cenach sprzedaży) Spółka dodaje 1 szt. palety wody mineralnej w cenie 0,01 PLN za 1 butelkę. Uczestnik biorący udział w sprzedaży promocyjnej wyraża zgodę na zasady tej sprzedaży. Faktury sprzedaży wysyłane są wg zasady: część wody ujęta jest wg wartości netto w cenach sprzedaży obowiązującej i część w cenie po l groszu. Wartości wykazane w fakturze stanowią podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Spółka uważa, że postępowanie takie jest działaniem marketingowym, które ma na celu zwiększenie sprzedaży wody. Traktowane jest jako obniżenie ceny za sprzedaną wodę i nie pozostaje w sprzeczności z ustawą o podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają m. in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Podstawą opodatkowania podatkiem od towarów i usług jest obrót, co wynika z treści art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.). Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku.
Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług.

Zgodnie z art. 29 ust. 4 ustawy obrót zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązujących rabatów (bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont) i o wartość zwróconych towarów, zwróconych kwot nienależnych w rozumieniu przepisów o cenach oraz zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, a także kwot wynikających z dokonanych korekt faktur. Udokumentowany, prawnie dopuszczalny rabat zmniejsza obrót, który jest podstawą opodatkowania podatkiem VAT.

Stosownie do treści art. 888 § 1 k.

c. przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Z cytowanej definicji darowizny wynika, iż jest to czynność prawna, nieekwiwalentna, jednostronnie zobowiązująca, gdyżdarczyńcy nie przysługuje żadne świadczenie ze strony obdarowanego. W umowie darowizny istotne jest to, że zobowiązanie darczyńcy wyraża zamiar czynności o charakterze nieodpłatnym. Brak takiego zamiaru darczyńcy oznacza, iż nie jest to darowizna.

W opisanym stanie faktycznym Spółka zamierza do pewnej partii sprzedawanego towaru dodać towar za symbolicznego grosza. Zatem przedmiotową transakcję czyli dostarczenie towaru za symbolicznego grosza nie można uznać jako darowiznę towaru gdyż nabywca dokonuje zapłaty za otrzymany towar. Tak ustalana wartość sprzedaży nie rodzi negatywnych skutków w podatku od towarów i usług. Ponadto nadmienia się, iż przy ustaleniu ceny należy mieć na uwadze art. 32 ustawy o podatku od towarów i usług.

Na dzień wydania niniejszej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od towarów i usług, w tej sprawie nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.
Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, Ośrodek Zamiejscowy w Nowym Sączu, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia. Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazać dowody uzasadniające to żądanie.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika