Podatnik pyta:1. Czy ma obowiązek ewidencjonowania przy zastosowaniu kasy rejestrującej w 2004 r. obrotu (...)

Podatnik pyta:1. Czy ma obowiązek ewidencjonowania przy zastosowaniu kasy rejestrującej w 2004 r. obrotu uzyskanego z tytułu prowadzonej działalności w zakresie świadczenia usług dostępu do sieci Internet na rzecz osób fizycznych, za które będzie wystawiana każdemu odbiorcy tych usług Faktura VAT, a zapłata dokonywana wyłącznie na Jego rachunek bankowy.
2. Czy wymienione usługi PKWiU: 64.20.1 są zwolnione z obowiązku ewidencjonowania za pośrednictwem kasy fiskalnej (§ 3 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących).

Ad 1.
Z obowiązku ewidencjonowania przy zastosowaniu kas rejestrujących w 2004 r. obrotu uzyskanego z tytułu prowadzonej działalności w zakresie świadczenia usług zgodnie z przepisem § 2 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z 23 grudnia 2002 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. Nr 234, poz. 1971) zwalnia się do dnia 31 grudnia 2004 r. ? czynności wymienione w załączniku Nr 1 do rozporządzenia.
Pod pozycją 49 tego załącznika wymieniono sprzedaż nieruchomości, sprzedaż towarów w systemie wysyłkowym, oraz świadczenie usług, za które to czynności zapłata w całości następuje za pośrednictwem poczty lub banku na rachunek bankowy podatnika, z wyłączeniem płatności dokonywanych czekiem, bankową kartą płatniczą lub kredytową, przy czym z dowodów tych jednocześnie wynika, jakiej konkretnie transakcji zapłata dotyczyła. Powyższe zwolnienie z obowiązku ewidencjonowania za pośrednictwem kasy rejestrującej nie dotyczy jednak (zgodnie z objaśnieniem 1) do pozycji 49 załącznika) podatników, którzy rozpoczęli ewidencjonowanie tych usług przed dniem 1 stycznia 2003 r.

Porady prawne

Ad 2.
W wykazie czynności zwolnionych z obowiązku ewidencjonowania w załączniku Nr 1 do powyższego rozporządzenia wymieniono w pozycji 17, symbol PKWiU 64.2 - usługi telekomunikacyjne obejmujące mi. usługi elektronicznej wymiany danych i wiadomości.
Zwolnienie z ewidencjonowania przy zastosowaniu kasy rejestrującej w przypadku wykonywania usług, o których mowa wyżej, stosuje się zgodnie z przepisem ust. 1 pkt 1 § 3 wyżej wymienionego rozporządzenia, jeżeli w poprzednim roku podatkowym udział obrotów ze sprzedaży tych towarów lub usług w obrotach ogółem podatnika z tytułu działalności wymienionej w art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (j .t .Dz. U. z 1993 r. Nr 11, poz. 50 ze. zm.), tj. ze sprzedaży towarów i usług na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej lub prowadzących ją w formie indywidualnych gospodarstw rolnych był większy niż 70%. Jednak zwolnienie, o którym mowa w zacytowanym przepisie zgodnie z ust. 2, traci moc po upływie dwóch miesięcy, licząc od końca pierwszego półrocza danego roku, w którym obowiązuje zwolnienie, jeżeli w okresie tego półrocza udział obrotów ze sprzedaży towarów i usług zwolnionych z ewidencjonowania, wymienionych w poz. 1 -46 załącznika Nr 1 do rozporządzenia w obrotach ogółem, z tytułu działalności wymienionej w art. 29 ust. 1 ustawy był równy lub niższy niż 70 %.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika