Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług internetowych - tworzenie i utrzymywanie (...)

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług internetowych - tworzenie i utrzymywanie stron internetowych - Google między innymi na rzecz kraju poza obszarem terytorialnym Wspólnoty mającym siedzibę w USA, a zatem miejscem świadczenia tych usług (miejscem opodatkowania) jest miejsce gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, dla którego dana usługa jest świadczona. W związku z wyżej wymienionym faktem usługi te nie podlegają podatkowi VAT. Ponieważ podatnik również współpracuje z krajami należącymi do terytorium Wspólnoty, z uwagi na przekroczony obrót od 27.06.2006 r. stał się podatnikiem podatku VAT. W związku z powyższym wątpliwości dotyczą kwestii, czy obrót z tytułu sprzedaży opisanych w piśmie usług winien być ewidencjonowany w rejestrze sprzedaży VAT i ujęty w deklaracji VAT-7.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:
1) odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,
2) eksport towarów,
3) import towarów,
4) wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju,
5) wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.
W myśl art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:
1) przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę w jakiej dokonano czynności prawnej,
2) zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji,
3) świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.
Stosownie do art. 27 ust. 3 pkt 1 w związku z ust. 4 pkt 9 ustawy o PTU w przypadku świadczenia usług elektronicznych na rzecz podmiotów posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium państwa trzeciego, miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla któregodana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania. W myśl art. 109 ust. 3 ustawy o PTU podatnicy, z wyjątkiem podatników wykonujących wyłącznie czynności zwolnione od podatku na podstawie art. 43 i 82 ust. 3 oraz zwolnionych od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9, są obowiązani prowadzić ewidencję zawierającą : kwoty określone w art. 90, dane niezbędne do określenia przedmiotu i podstawy opodatkowania, wysokość podatku należnego, kwoty podatku naliczonego obniżające kwotę podatku należnego oraz kwotę podatku podlegającąwpłacie do urzędu skarbowego lub zwrotowi z tego urzędu oraz inne dane służące do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej, a w przypadkach określonych w art. 120 ust. 15, art. 125, 134, 138 - dane określone tymi przepisami niezbędne do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej.
Stosownie do art. 99 ust. 1 podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani składać w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy miesięczne w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu, z zastrzeżeniem ust. 2-10 i art. 133. Wzór deklaracji podatkowej dla podatku od towarów i usług (VAT-7), na podstawie delegacji ustawowej zawartej w art. 99 ust. 14 ustawy o VAT, został określony w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 19 września 2005 r. (Dz. U. Nr 185 poz. 1545) w sprawie wzorów deklaracji podatkowych dla podatku od towarów i usług. Zgodnie z tym wzorem w poz. 21 należy ująć kwotę obrotu uzyskaną z tytułu dostawy towarów oraz świadczenia usług, poza terytorium kraju.
Dodatkowo organ podatkowy stwierdza, że stosownie do art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy o PTU podatnik ma również prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdy czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami. Zatem, biorąc pod uwagę wyżej przytoczone uregulowania podatkowe, organ podatkowy stwierdza, iż osiągnięty obrót z tytułu świadczonych usług internetowych na rzecz kontrahentów z kraju trzeciego (USA) podatnik jest obowiązany ewidencjonować w rejestrze sprzedaży VAT oraz ujmować w deklaracji podatkowej dla podatku od towarów i usług.

Porady prawne


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika