Czy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług dostawa dwóch domów jednorodzinnych, których (...)

Czy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług dostawa dwóch domów jednorodzinnych, których strona jest współwłaścicielem. Nieruchomości stanowią majątek prywatny.

POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego Wrocław-Krzyki stwierdza, że stanowisko Pana X, przedstawione we wniosku, który wpłynął do tutejszego organu podatkowego dnia 18.10.2006 r., o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej opodatkowania podatkiem od towarów i usług transakcji dostawy dwóch domów jednorodzinnych, których jest współwłaścicielem, stanowiących majątek prywatny, jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 18.10.2006 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego Wrocław-Krzyki wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego. Dnia 24.10.2006 r. organ podatkowy wezwał stronę do usunięcia braków w złożonym wniosku. Wniosek uzupełniony został w dniu 02.11.2006 r.
Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, stosownie do swej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta lub marszałek województwa, na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które służy zażalenie.
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że w 2001 r. wraz z synem zakupił Pan nieruchomość niezabudowaną, położoną we Wrocławiu przy ulicy B. Jest Pan współwłaścicielem tej nieruchomości ? #189; udziałów. Na gruncie wybudowane zostały trzy domy jednorodzinne. W jednym z nich mieszka Pana syn z rodziną. Natomiast dwa domy chciałby Pan sprzedać w 2007 r.
W związku z tym Pana wątpliwości dotyczą opodatkowania podatkiem od towarów i usług transakcji dostawy dwóch domów jednorodzinnych. Pana zdaniem taka transakcja nie podlega opodatkowaniu, gdyż domy są majątkiem prywatnym i budowane były z myślą o rodzinie ? dzieciach i wnukach. Jednakże zamierza Pan dokonać sprzedaży nieruchomości, bowiem skomplikowała się Pana sytuacja rodzinna.
Jednocześnie nadmienia Pan, że jest emerytem, nie prowadzącym działalności gospodarczej, a domy nie były wykorzystywane do celów takiej działalności.
Po dokonaniu analizy opisanej sprawy, organ podatkowy stwierdza, że zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Towarami, w rozumieniu przepisu art. 2 pkt 6 powołanej ustawy, są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. W myśl art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. b cytowanej ustawy, w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31.12.2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych. Pojęcie ?obiektów budownictwa mieszkaniowego? zdefiniowane zostało w art. 2 pkt 12 ustawy o podatku VAT i tak rozumie się przez to budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111 - budynki mieszkalne wielorodzinne, 112 - budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 - budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
Ponadto na podstawie art. 43 ust.

Porady prawne
1 pkt 10 cytowanej ustawy, zwalnia się od podatku dostawę obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyjątkiem obiektów i ich części, które mają być zasiedlone po raz pierwszy; zwolnienie nie dotyczy części budynków przeznaczonych na cele inne niż mieszkaniowe.
Zaznaczyć także należy, że w myśl art. 29 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług, przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.
Biorąc pod uwagę powyższe stwierdzić należy, że obowiązek uiszczenia podatku VAT, co do zasady uzależniony jest od łącznego wystąpienia dwóch przesłanek tj. od wykonania odpłatnej czynności podlegającej opodatkowaniu oraz od statusu podmiotu dokonującego tej czynności. Jeżeli dana czynność nie jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług i wykonywana jest przez podmiot nie będący podatnikiem podatku VAT, to nie powstaje zobowiązanie podatkowe. Natomiast gdy dana czynność podlega opodatkowaniu, to fakt jej wykonania może w określonych przypadkach spowodować, że podmiot stanie się podatnikiem podatku VAT.
W myśl art. 15 ust. 1 ustawy o PTU, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2 bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza, zgodnie z art. 15 ust. 2 wymienionej ustawy, obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Jednocześnie, o ile prawo podatkowe, w tym również przepisy ustawy o VAT, nie zawierają definicji pojęcia ?zamiar? i w każdym przypadku należy stwierdzić, czy intencją określonej czynności, z którą łączą się skutki podatkowo-prawne, było dokonywanie tej czynności wielokrotnie. Intencja dokonywania czynności wielokrotnie winna być wykazywana w chwili dokonywania tej czynności, a nie po jej zawarciu. Zatem aby dostawę towarów lub świadczenie usług uznać za działalność gospodarczą należy wykazać, że w momencie jej realizacji podatnik miał zamiar dokonywać takich czynności wielokrotnie.
Tymczasem z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że zamiarem i celem wnioskodawcy była budowa domów, które następnie miały być przekazane na cele mieszkaniowe dzieciom i wnukom, a nie ich sprzedaż.
W świetle powyższego stwierdzić należy, że sprzedaż dwóch domów nie nosi znamion przedsięwzięcia realizowanego w ramach działalności gospodarczej, bowiem nie wykracza poza zwykłe czynności, konieczne do zbycia majątku prywatnego. Zaś wnioskodawca, dokonujący sprzedaży dwóch nieruchomości w opisanym wyżej stanie faktycznym nie uzyska, w świetle art. 15 ust. 1 ustawy o PTU statusu podatnika, zobowiązanego do zapłacenia podatku od towarów i usług z tytułu takiej transakcji. Tak więc uznać należy, że transakcja sprzedaży dwóch domów jednorodzinnych, stanowiących majątek prywatny, nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.
Reasumując stanowisko Pana w przedmiotowej sprawie jest prawidłowe.
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego, obowiązującego w dacie wydania postanowienia.
Jak stanowi art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.
Zażalenie podlega opłacie skarbowej.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika