Czy przysługuje prawo do odliczenia podatku od towarów i usług z faktur dokumentujących wydatki ponoszone (...)

Czy przysługuje prawo do odliczenia podatku od towarów i usług z faktur dokumentujących wydatki ponoszone na remont przed przyjęciem obiektów na ewidencję środków trwałych?

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jaśle działając na podstawie art. 14a § 1, § 3, § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz art. 86 ust. 1 i 2, art. 88 ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 9.11.2006 r., data wpływu do tut. Urzędu 13.11.2006 r., uzupełnionego pismem z dnia 17.01.2007 r., w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku własne stanowisko dotyczące prawa do odliczenia kwoty podatku naliczonego jest prawidłowe.

Porady prawne

W dniu 13.11.2006 r. wystąpiono do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie zgodnie z art. 14a Ordynacji podatkowej.

Z opisanego w zapytaniu stanu faktycznego wynika, że w II kwartale 2006 r. w oparciu o akt notarialny kupił Pan 3 budynki, które u poprzedniego właściciela były w użytkowaniu od 1960 r. Dwa z nich, w związku z potrzebą przystosowania dla potrzeb zakładu, objęto nakładami inwestycyjnymi w oparciu o opracowaną dokumentację i decyzję, a w okresie ich trwania również remontami pozwalającymi na właściwą eksploatację obiektów. Planowany termin zakończenia prac to 2008 r.Koszt nakładów inwestycyjnych przekroczy 40% ceny sprzedaży. Trzeci obiekt jest remontowany. Po zakończeniu prac remontowych, których koszt przekroczy 40% ceny zakupu, obiekt zostanie włączony do eksploatacji i objęty amortyzacją. Ponoszone wydatki są związane wyłącznie z czynnościami opodatkowanymi.

Sformułowano w związku z tym pytanie: Czy przysługuje prawo do odliczenia podatku od towarów i usług z faktur dokumentujących wydatki ponoszone na remont przed przyjęciem obiektów na ewidencję środków trwałych?

W ocenie Wnioskodawcy: od ponoszonych nakładów remontowych przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT na zasadach ogólnych.

W oparciu o wyżej opisany, przyjęty stan faktyczny Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jaśle ocenia powyższe stanowisko jako prawidłowe na podstawie następujących przepisów prawa:

Stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. cyt. w sentencji (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Na kwotę podatku naliczonego, generalnie składa się suma kwot podatku z faktur otrzymanych przez podatnika ? art. 86 ust. 2 ustawy o VAT, z zastrzeżeniem kolejnych ustępów powołanego przepisu.

Z brzmienia art. 88 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy wynika, że obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.

Jednak stosownie do art. 88 ust. 3 pkt. 1 ustawy o podatku od towarów i usług przepis art. 88 ust. 1 pkt 2 tej ustawy nie dotyczy wydatków związanych z nabyciem towarów i usług, o których mowa w art. 87 ust. 3 - które na podstawie przepisów o podatku dochodowym zaliczane są przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji.

Biorąc pod uwagę powyższe przepisy tut. organ podatkowy stwierdza, iż w przedmiotowej sytuacji ma Pan prawo do odliczenia na zasadach ogólnych pełnej kwoty podatku naliczonego wynikającego z faktur dotyczących remontu środków trwałych wykorzystywanych wyłącznie do działalności opodatkowanej.

W związku z powyższym postanowiono jak w sentencji.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika