Przedmiotem zapytania jest ustalenie w jaki sposób udokumentować usługę turystyczną na którą składają (...)

Przedmiotem zapytania jest ustalenie w jaki sposób udokumentować usługę turystyczną na którą składają się usługi własne oraz usługi nabyte dla bezpośredniej korzyści turysty świadczone w kraju i na terenie Wspólnoty.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jaśle działając na podstawie art. 14a § 1, §3, § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz art. 119, art. 29 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), § 9 ust. 8 rozporządzenia Ministra Finansów dnia 25.05.2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 95, poz. 798), w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług, po rozpatrzeniu wniosku z dnia 6.12.2005 r., data wpływu do tut. Urzędu 8.12.2005 r., w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku własne stanowisko dotyczące sposobu dokumentowania usług turystycznych świadczonych na terytorium kraju i Wspólnoty jest prawidłowe.

Porady prawne

W dniu 8.12.2005 r. wystąpiono do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, zgodnie z art. 14a Ordynacji podatkowej.

Z opisanego w zapytaniu stanu faktycznego wynika, że świadczy Pan usługi turystyczne na terytorium kraju i Wspólnoty (pkt A). W tym celu nabywa Pan usługi dla bezpośredniej korzyści turysty na terytorium kraju i Wspólnoty. W takiej sytuacji za usługi turystyczne wystawia Pan fakturę VAT marża zawierającą kwotę należności ogółem wraz z należnym podatkiem nie wykazując stawki i podatku VAT. W ewidencji do ww. usług wyszczególniona jest kwota brutto nabytych usług dla bezpośredniej korzyści turysty, marża brutto opodatkowana stawką 22%. Prócz przypadków wyżej opisanych, gdzie są same usługi nabyte, świadczy Pan w ramach jednej imprezy usługi turystyczne, na które składają się usługi nabyte od innych podmiotów dla bezpośredniej korzyści turysty oraz usługi własne, jak transport drogowy osób, wystawiając wtedy fakturę VAT marża zawierającą kwotę należności ogółem wraz z należnym podatkiem nie wykazując stawki i podatku VAT. W ewidencji do usług wykazywana jest kwota należności ogółem, wartość brutto usług nabytych i marża brutto opodatkowana 22% i kwota brutto za usługi własne (transport osób opodatkowany stawką 22% VAT).

Przedmiotem zapytania jest ustalenie w jaki sposób udokumentować usługę turystyczną na którą składają się usługi własne oraz usługi nabyte dla bezpośredniej korzyści turysty świadczone w kraju i na terenie Wspólnoty. Wyrażono stanowisko, że w opisanym stanie faktycznym należy wystawić jedną fakturę VAT marża zawierającą kwotę należności ogółem wraz z należnym podatkiem nie wykazując stawki i podatku VAT.

W oparciu o wyżej opisany, przyjęty stan faktyczny Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jaśle ocenia powyższe stanowisko jako prawidłowe, na podstawie następujących przepisów prawa:

Art. 119 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) wprowadza szczególne procedury opodatkowania usług turystycznych. Zgodnie z ust. 1 tego artykułu podstawą opodatkowania przy wykonaniu tychże usług jest kwota marży pomniejszona o kwotę należnego podatku, z zastrzeżeniem ust. 5. Marża, w myśl zapisu art. 119 ust.

2, stanowi różnicę między kwotą należności, którą ma zapłacić nabywca usługi, a ceną nabycia przez podatnika towarów i usług od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty. Przez usługi dla bezpośredniej korzyści turysty rozumieć należy usługi stanowiące składnik świadczonej usługi turystyki, a w szczególności transport, zakwaterowanie, wyżywienie, ubezpieczenie. Szczególną procedurę opodatkowania marży stosuje się bez względu na to, kto nabywa usługi turystyki, w przypadku, gdy podatnik spełni określone w przepisie art. 119 ust. 3 warunki:

    1. ma siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium kraju,
    2. działa na rzecz nabywcy usługi we własnym imieniu i na własny rachunek,
    3. przy świadczeniu usług nabywa towary i usługi od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty,
    4. prowadzi ewidencję, z której wynikają kwoty wydatkowane na nabycie towarów i usług od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty oraz posiada dokumenty, z których wynikają te kwoty.

W ww. przypadkach podstawą opodatkowania jest, jak wskazano wyżej, marża uzyskana przez podatnika, a nie cała wartość wykonanej usługi turystyki. Innymi słowy, jeżeli przy organizacji imprezy turystycznej podatnik nabywa usługi od innych podmiotów (wyżywienie, zakwaterowanie), podstawę opodatkowania tej usługi stanowi różnica pomiędzy ceną uzyskaną przez podatnika od nabywców usługi a kosztami jej zorganizowana, na które składać się będą nabyte usługi obce. Tak wyliczona różnica (marża) zawiera w sobie podatek należny od tej usługi w wysokości 22%. Podatnikom stosującym tą formę opodatkowania nie służy jednak prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego od towarów i usług nabytych dla bezpośredniej korzyści turysty.

Zauważyć jednakże należy, że w przypadku, gdy przy świadczeniu usług turystyki oprócz usług nabywanych od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty część świadczeń w ramach tej usługi wykonuje podatnik we własnym zakresie tzw. usługi własne (art. 119 ust. 5 ustawy), w odniesieniu do nich podatnik winien odrębnie ustalić podstawę opodatkowania w oparciu o zasady ogólne wynikające z zapisu art. 29 ustawy. W takich przypadkach podatnik jest zobowiązany jest również do wykazania w prowadzonej ewidencji, jaka część należności za usługę przypada na usługi nabyte od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty, a jaka na usługi własne.

Stawką podatku właściwą dla organizowania imprez i świadczenia usług turystycznych jest stawka 22%. W przypadku opodatkowania ww. usług na zasadzie marży należy więc zastosować stawkę 22%. Natomiast gdy podatnik wykonuje część świadczeń we własnym zakresie, usługi te jako wchodzące w skład kompleksowej usługi turystycznej, podlegają opodatkowaniu według stawki podatku 22%, bez względu na to jaką stawką opodatkowane byłyby poszczególne usługi wchodzące w skład usługi turystycznej i w stosunku do nich podatnik ma prawo dokonać odliczenia podatku VAT wynikającego z zakupów związanych bezpośrednio z tą usługą.

Elementy jakie powinna zawierać faktura dokumentująca świadczenie usług turystyki wynikają z § 9 ust. 8 ww. rozporządzenia. Są to:

    ? imiona i nazwiska lub nazwy, bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy,
    ? numery identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy (faktury wystawiane na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w formie indywidualnych gospodarstw rolnych mogą nie zawierać NIP-u nabywcy),
    ? dzień, miesiąc i rok albo miesiąc i rok dokonania sprzedaży, datę wystawienia i numer kolejny faktury (...), w tym przypadku podatnik może podać na fakturze miesiąc i rok dokonania sprzedaży w przypadku sprzedaży o charakterze ciągłym,
    ? nazwę towaru lub usługi,
    ? jednostkę miary i ilość sprzedanych towarów lub rodzaj wykonanych usług,
    ? kwotę należności ogółem wraz z należnym podatkiem wyrażoną cyframi i słownie,

? oraz oznaczenie Faktura VAT marża.

Należy podkreślić, iż art. 119 ust. 10 ustawy stanowi, że faktury podatnika świadczącego usługi turystyczne korzystającego ze szczególnej procedury opodatkowania marży nie zawierają wyszczególnionej kwoty podatku.

Reasumując: W związku z tym, że nabywane usługi obce, jak również wykonywane usługi własne, wchodzą w skład kompleksowej usługi turystycznej świadczonej na rzecz jej nabywcy, powinien Pan wystawić jedną fakturę na całą usługę, obejmującą zarówno część usługi opodatkowaną na zasadach ogólnych, jak i część opodatkowaną na zasadach marży. Na 'fakturze VAT marża' dokumentującej całą imprezę winna być wykazana wartość brutto usługi (w której zawarty jest podatek od towarów i usług). Wykazana wartość brutto będzie zatem stanowić sumę : wartości usług obcych brutto , marży z podatkiem od towarów i usług, wartość usługi własnej z podatkiem od towarów i usług i będzie wykazana w jednej pozycji pod warunkiem że podatnik stosuje dodatkowe rozwiązania ewidencyjne umożliwiające pełne rozliczenia deklaracji dla podatku od towarów i usług.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika