Sposób rozliczenia i dokumentowania sprzedaży wytworzonej energii cieplnej.

Sposób rozliczenia i dokumentowania sprzedaży wytworzonej energii cieplnej.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jeleniej Górze, działając w trybie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. ? Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 97, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na pismo z dnia 31 marca 2004 r., uzupełnione dnia 8 kwietnia 2004 r., dotyczące zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie rozliczenia kosztów energii cieplnej przez zarządcę nieruchomości na rzecz wspólnoty mieszkaniowej, reprezentowanej przez zarząd wspólnoty, wyjaśnia jak poniżej.

Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym, zarządca nieruchomości posiada w swej dyspozycji lokalną kotłownię, zasilającą w energię cieplną trzy budynki mieszkalne (jeden budynek stanowi mienie komunalne, dwa pozostałe ? stanowią własność mieszkańców lokali i w stosunku do nich na mocy ustawy o własności lokali - utworzona została wspólnota mieszkaniowa). W celu wytworzenia energii cieplnej, zarządca nieruchomości nabywa gaz i energię elektryczną. Ponadto do kosztu wytworzenia energii cieplnej zalicza się koszty dozoru i konserwacji. Rozliczenie za wytworzoną energię cieplną następuje po koszcie wytworzenia i do tak doliczonej podstawy doliczany jest podatek od towarów i usług w stawce 22%.

Porady prawne

Zatem zarządca nieruchomości, oprócz usług zarządu, dokonuje również wytworzenia energii cieplnej i jej sprzedaży na rzecz wspólnoty, które to czynności podlegają opodatkowaniu 22 % stawką podatku od towarów i usług ? zgodnie z art. 18 ust. 1, obowiązującej do dnia 30 kwietnia 2004 r. - ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.); od dnia 1 maja 2004 r. ? art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535).

Stosownie do postanowień art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 5 lipca 2001 r. o cenach (Dz. U. Nr 97, poz. 1050 ze zm.) ? ceny towarów i usług uzgadniają strony zawierające umowę (...).

Natomiast na podstawie art. 15 ust. 1 cyt. ustawy o VAT z dnia 8 stycznia 1993 r. (art. 29 ust. 1 cyt. ustawy o VAT z dnia 11 marca 2004 r.) ? podstawą opodatkowania jest obrót. (...). Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży pomniejszona o kwotę należnego podatku.

W związku z powyższym ? w cenie wytworzenia energii cieplnej ? winien być zawarty podatek od towarów i usług w stawce 22%; natomiast jej wysokość uzgadniają strony transakcji.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika