Wnioskodawca nie jest podatnikiem podatku VAT. W ramach realizacji programu wyrównywania róznic między (...)

Wnioskodawca nie jest podatnikiem podatku VAT. W ramach realizacji programu wyrównywania róznic między regionami ZSS otrzymał z PERON środki. Środki te zostały wykorzystane na utworzenie stanowiska pracy dla osoby niepełnosprawnej-pomoc kuchenna i zrealizowane zgodnie z fakturą VAT. Podatmik uważa, że że nie ma prawa do odliczenia podatku VAT i pyta czy jest to zgodne z przepisami prawa.

Na podstawie art. 14a par. 1 i par. 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60, ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Biłgoraju po rozpatrzeniu pisemnego wniosku podatnika udzielając pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w sprawie indywidualnej podatnika

stwierdza,

iż przedstawione w przedmiotowym wniosku stanowisko wniskodawcy w zakresie braku prawa do odliczenia podatku od towarów i usług naliczonego w związku z nabyciem przez wnioskodawcę towarów przeznaczonych na utworzenie stanowiska pracy dla osoby niepełnosprawnej jest prawidłowe - przy uwzględnieniu przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego na dzień wydania niniejszego postanowienia.

Porady prawne

U z a s a d n i e n i e

W dniu 24 sierpnia 2006 r. wpłynął do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Biłgoraju pisemny wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania niektórych przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, ze zm.) oraz wydanych na jej podstawie przepisów wykonawczych. Według przedstawionego stanu faktycznego wnioskodawca nie jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. Realizując postanowienia umowy zawartej w dniu 6 października z Powiatem na realizację programu pod nazwą 'Program wyrównywania różnic między regionami' w obszarze C ze środków PFRON - wnioskodawca dokonał nabyć związanych z utworzeniem jednego miejsca pracy dla osoby niepełnosprawnej - pomoc kuchenna. Do wniosku dołączono fakturę VAT z dnia 19 października 2005 r. dokumentującą nabycie towarów będących wyposażeniem kuchni na łączną wartość netto 18.846 zł oraz podatek VAT w stawce 22% w kwocie 4.146,12 zł. Wnioskodawca stwierdził w złożonym wniosku, iż nie ma prawa do odliczenia podatku VAT.

W ocenie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Biłgoraju przedstawione stanowisko strony w zakresie braku możliwości odzyskania naliczonego podatku VAT jest prawidłowe. Generalna zasada dotycząca prawa podatnika do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wyrażona w art.86 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, ze zm.) jest w powyższym stanie faktycznym wyłączona z uwagi na fakt , iż strona nie jest zarejestrowanym podatnikiem tego podatku, a przepis art.88 ust.1 pkt 5 lit.a) stanowi, iż obniżenia podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, których nabycie zostało udokumentowane fakturami otrzymanymi przed dniem utraty zwolnienia określonego wart.113 ust.1 lub 9 albo przed dniem rezygnacji z tego zwolnienia ( z wyjątkiem przypadków określonych w art.113 ust.5 i 7). Stwierdzić należy ponadto że strona nie ma obowiązku naliczania podatku należnego (od którego miałoby być dokonywane pomniejszenie podatku naliczonego) z uwagi na fakt, iż nie jest zarejestrowanym podatnikiem VAT.

Biorąc powyższe pod uwagę postanowiono jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania niniejszego postanowienia. Interpretacja traci moc z chwilą zmiany stanu prawnego. Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany albo uchylenia.

Od niniejszego postanowienia służy stronie prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Biłgoraju w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia (art. 14a par. 4, art. 223 par. 1, art. 236 par. 1 i par. 2 oraz art. 239 ustawy Ordynacja podatkowa).

Zażalenie na postanowienie powinno zawierać zarzuty przeciwko postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie (art. 222 w związku z art. 239 ustawy Ordynacja podatkowa). Wniesienie zażalenia nie wstrzymuje wykonania postanowienia, jednakże organ podatkowy, który wydał postanowienie, może w uzasadnionych przypadkach, na wniosek strony, wstrzymać jego wykonanie (art. 238 Ordynacji podatkowej).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika