Jaką stawkę podatku VAT należy zastosować przy wystawianiu faktur dla organizatorów koncertów?

Jaką stawkę podatku VAT należy zastosować przy wystawianiu faktur dla organizatorów koncertów?

Zgodnie z poz. 11 załącznika nr 4 do Ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535) usługi związane z kulturą, w tym również usługi twórców i artystów wykonawców, w rozumieniu przepisów o prawie autorskimm i prawach pokrewnych, wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania (...) - z wyłączeniem:

(...)4) wstępu na spektakle, koncerty, przedstawienia i imprezy w zakresie twórczości i wykonawstwa artystycznego i literackiego (PKWiU 92.31.2) (...).są zwolnione od podatku VAT.

Porady prawne

Natomiast usługi zaklasyfikowane w grupie PKWiU 92.3 ujęte w poz. 156 załącznika nr 3 do w/w ustawy - usługi rozrywkowe pozostałe - wyłącznie wstęp na spektakle, koncerty, przestawienia i imprezy:1) w zakresie twórczości i wykonawstwa artystycznego i literackiego (PKWiU 92.31.2),2) związane z funkcjonowaniem obiektów kulturalnych (PKWiU 92.32.10)3) świadczone przez wesołe miasteczka, parki rozrywki i cyrki (PKWiU 92.33 i 92.34.11)sa opodatkowane stawką podatku w wysookości 7%.

W opisanym w piśmie przypadku zespół nie organizuje własnych koncertów, jest jedynie ich uczestnikiem. Wystawiane na rzecz organizatora faktury dotyczą wyłącznie występu - udziału w koncercie.Opisana działalność nie jest związana ze wstępami na koncert, czy dystrybucją biletów. Tym samym klasyfikuje się do usług zwolnionych od podatku VAT (dział 92) zgodnie z poz. 11 załacznika nr 4 cytowanej ustawy.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika