Czy występujący za 2005 r. zysk nadzwyczajny (z tytułu otrzymanego odszkodowania) będzie stanowił (...)

Czy występujący za 2005 r. zysk nadzwyczajny (z tytułu otrzymanego odszkodowania) będzie stanowił dochód podlegający zwonieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych ?

W złożonym wniosku Spółka poinformowała, że prowadzi działalność gospodarczą na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej 'Starachowice' i na podstawie warunków określonych w zezwoleniu korzysta ze zwolnień w podatku dochodowym od osób prawnych. W kwietniu 2004 r. Spółkę dotknęła klęska żywiołowa - pożar, w wyniku którego utracono część majątku (budynki znajdujące się na terenie specjalnej strefy ekonomicznej, będące bezpośrednio związane z produkcją wyrobów zwolnionych) objętego ubezpieczeniem. Kwota wypłaconego odszkodowania przewyższa wartość utraconego majątku (zysk nadzwyczajny). Według Spółki występujący zysk nadzwyczajny (różnica pomiędzy wypłaconym odszkodowaniem a wartością majątku) nie jest związany z prowadzoną działalnością na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej i nie podlega zwolnieniu z opodatkowania.

Porady prawne

Naczelnik Świętokrzyskiego Urzędu Skarbowego w Kielcach informuje, że na podstawie z art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r., Nr 54, poz. 654), wolne odo podatku są dochody, z zastrzeżeniem ust. 4-6, uzyskane z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia, o którym mowa w art. 16 ust. 1 ustawy z 20 października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych (Dz. U. Nr 123, poz. 600 ze zm.), przy czym wielkość pomocy publicznej udzielanej w formie tego zezwolenia dla przedsiębiorcy, dopuszczalnej dla obszarów kwalifikujących się do uzyskania pomocy w największej wysokości, zgodnie z zasadami zawartymi w ustawie z 27 lipca 2002 r. o warunkach dopuszczalności i nadzorowaniu pomocy publicznej dla przedsiębiorców (Dz. U. Nr 141, poz. 1177 ze zm.), w tym z zasadami kumulacji oraz udzielania pomocy publicznej w określonych sektorach.

Zgodnie z art. 7 ust. 2 wskazanej wyżej ustawie z 15 lutego 1992 r. dochodem jest, z zastrzeżeniem art. 10 i 11, nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym (...).

Jednym z elementów wyniku finansowego i prowadzonej działalności gospodarczej, są zyski i straty nadzwyczajne powstające na skutek zdarzeń trudnych do przewidzenia. Pomimo ich nieprzewidywalnego charakteru, są one stałym, nierozerwalnym elementem ryzyka prowadzonej działalności gospodarczej.

Z przedstawionego w zapytaniu stanu faktycznego wynika, że budynki, za które spółka otrzymała odszkodowanie, znajdowały się na terenie specjalnej strefy ekonomicznej i były bezpośrednio w całości związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, a więc i dochodem podlegającym zwolnieniu z podatku dochodowego od osób prawnych, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 w/w ustawy z 15.02.1992 r. W związku z powyższym również koszty związane z tym budynkiem, w tym koszty związane z ubezpieczeniem budynku, były elementem mającym wpływ na wysokość dochodu podlegającego zwolnieniu. Dlatego też należy stwierdzić, że całość przychodu z tytułu odszkodowania będzie stanowiła dochód podlegający zwolnieniu z podatku dochodowego, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 w/w ustawy z 15.02.1992 r.


Referencje IBPB3/423-542/08/MO, interpretacja indywidualna IBPB3/423-803/08/MO, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika