Sprzedaż gruntu a podatek VAT
Pytanie:
"W październiku 1997 roku na potrzeby działalności gospodarczej dokonałem zakupu działki wraz z budynkami gospodarczymi (hala produkcyjna i inne pomocnicze). Nieruchomość gruntowa stała się moją własnością. W planie zagospodarowania przestrzennego jest to strefa produkcyjno-usługowa. Według ówczesnych przepisów od zakupionej działki nie odliczałem podatku VAT, ponieważ sprzedaż gruntów nie podlegała opodatkowaniu. Dotąd działka była wykorzystywana dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej. Aktualnie zamierzam sprzedać ułamkową część tej działki. Czy w aktualnie obowiązującym stanie prawnym i w świetle powyżej przedstawionego stanu faktycznego, od sprzedanej części gruntu powinienem naliczyć i odprowadzić podatek VAT?"
Odpowiedź prawnika: Sprzedaż gruntu a podatek VAT
Zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług (VAT), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają: odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zgodnie z definicją towarów zawartą w słowniczku do cyt. ustawy o VAT (art. 2 pkt 6), przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.
W związku z tym sprzedaż gruntów stanowi dostawę towarów i co do zasady podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Przy czym opodatkowanie gruntów zabudowanych związane jest z charakterem budynków lub budowli tamże posadowionych. Dostawa gruntu podlega opodatkowaniu według stawki właściwej dla sprzedawanych budynków lub podlega zwolnieniu, jeżeli dostawa budynków posadowionych na gruncie objęta będzie zwolnieniem. Wynika to z przepisu art. 29 ust. 5 ustawy o VAT, który stanowi, że w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.
Jeśli działka będąca przedmiotem sprzedaży jest zabudowana budynkami posiadającymi status towarów używanych, określonych w art. 43 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT, który stanowi, że przez towary używane rozumie się budynki i budowle lub ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat. Dostawa takich towarów jest zwolniona od podatku, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Wynika to z przepisu art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT.
Zatem w przedmiotowej sytuacji sprzedaż części działki zabudowanej budynkami posiadającymi status towarów używanych korzystać będzie ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT. Natomiast sprzedaż części działki, jeśli ta część jest niezabudowana, z takiego zwolnienia korzystać nie będzie.
Należy również zauważyć, iż wprawdzie przepis art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy przewiduje zwolnienie od opodatkowania dostawę terenów niezabudowanych, ale wyłącznie innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę. Działki określone w planie zagospodarowania przestrzennego jako strefa produkcyjno-usługowa są przeznaczone pod zabudowę związaną z tymi kierunkami rozwoju.
Powyższe znajduje potwierdzenie w interpretacjach organów podatkowych (por. Postanowienie Urzędu Skarbowego w Krośnie z dnia 14 października 2005 r., sygn. US PP 443/75/2/05).
Polecamy też następujące opracowania:
- VAT od gruntu
- VAT naliczony a zbycie towarów używanych
- Podatek od sprzedaży nieruchomości niemieszkalnej
- PCC a zakup nieruchomości zwolniony od VAT
- Sprzedaż działki a VAT
- VAT od sprzedaży nieruchomości pod zabudowę
Sprzedaż zabudowanego gruntu a VAT - Sprzedaż nieruchomości a VAT
- "Towary używane" zwolnione z VAT
- Zwolnienie z VAT a sprzedaż lokalu użytkowego
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?