Czy począwszy od m-ca 05/2004 r. z uwagi na brzmienie przepisu art.86 ust.7 ustawy z dnia 11.03.2004 (...)

Czy począwszy od m-ca 05/2004 r. z uwagi na brzmienie przepisu art.86 ust.7 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o ptu podatnik będzie mógł odliczać 50% kwoty podatku naliczonego , wynikającego z faktury za ratę leasingową z tytułu użytkowania samochodu osobowego?

Ustawa z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535) zmieniła zasady odliczania podatku od zakupu samochodów osobowych i ciężarowych, a także zasady odliczania podatku od rat płaconych w związku z używaniem tych samochodów na podstawie umów leasingu. I tak ustawa o podatku VAT z dnia 11.03.2004 r. rozróżnia pod względem prawa do odliczenia trzy kategorie samochodów: 1. samochody osobowe 2.inne pojazdy samochodowe o stosunkowo małej dopuszczalnej ładowności 3.inne pojazdy samochodowe, których dopuszczalna ładowność przekracza wskazany w przepisach limit.Zgodnie z ww. ustawą prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przysługuje od zakupu każdego samochodu ( oczywiście po spełnieniu przez podatnika warunków określonych w dziale IX ww. ustawy). Wysokość odliczanego podatku VAT w niektórych przypadkach jest jednak ograniczona.W przypadku usługobiorców użytkujących samochody na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, w sytuacji gdy przedmiotem użytkowania są samochody o których mowa w art.86 ust.3 i 5 (pkt 1, 2 ww. pisma), kwotę podatku naliczonego stanowi 50% kwoty podatku naliczonego od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z zawartej umowy, udokumentowanych fakturą. Suma kwot w całym okresie użytkowania samochodu, o których mowa w zdaniu pierwszym, dotycząca jednego samochodu, nie może jednak przekroczyć kwoty 5.000,00 zł. (por. art.86 ust.7 ww. ustawy). Przepis art.86 ust.3 wskazuje na samochody osobowe oraz inne pojazdy samochodowe o dopuszczalnej ładowności mniejszej niż określona wg wzoru: Dł=357kg + n x 68 kg, gdzie: Dł-oznacza dopuszczalną ładowność, n- oznacza ilość miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy. Dopuszczalna ładowność pojazdów oraz ilość miejsc (siedzeń), o których mowa w ust.3, określona jest na podstawie wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, wydawanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym. Pojazdy, które w wyciągu ze świadectwa homologacji lub w odpisie decyzji, o której mowa w zdaniu pierwszym, nie mają określonej dopuszczalnej ładowności lub ilości miejsc, uznaje się również za samochody osobowe, o których mowa w ust.3 (art.86 ust. 5 ww. ustawy).

Porady prawne

Biorąc pod uwagę ww. przepisy oraz stan faktyczny w przedmiotowej sprawie , tut. organ podatkowy podziela stanowisko Podatnika, iż począwszy od m-ca 05/2004 r. nabył on prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony związany z użytkowaniem samochodu osobowego marki X na zasadach określonych w art.86 ust.7 ww. ustawy z dnia 11.03.2004 r.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika