czy w związku z faktem sfinansowania spółdzielczych zasobów mieszkaniowych (lokali mieszkalnych, (...)

czy w związku z faktem sfinansowania spółdzielczych zasobów mieszkaniowych (lokali mieszkalnych, użytkowych, garaży, lokali administracji osiedlowych, lokali przeznaczonych na działalność społeczno-wychowawczą) funduszami własnymi spółdzielni należy je umarzać w ciężar tych funduszy oraz dokonywać odpisów na fundusz remontowy w ciężar kosztów działalności operacyjnej ?

Na podstawie art. 216 § 1, art. 14a § 1, § 3 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60, ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrołęce po rozpatrzeniu wniosku z dnia 10 kwietnia 2007 r. (wpł. 12.04.2007 r.) w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącego opodatkowania osób prawnych

postanawia

uznać stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Porady prawne

W dniu 12 kwietnia 2007 r. Spółdzielnia Mieszkaniowa , zwróciła się z wnioskiem do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Ostrołęce, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych. Stan faktyczny przedstawiła następująco.

Spółdzielnia zgodnie z art. 6 ust. 2 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 z późn. zm.) umarza wartość środków trwałych sfinansowanych bezpośrednio z funduszu zasobów mieszkaniowych, gdyż nie podlegają amortyzacji zgodnie z art. 16c pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych budynki, lokale, budowle i urządzenia zaliczane do spółdzielczych zasobów mieszkaniowych lub służących działalności społeczno-wychowawczej prowadzonej przez spółdzielnie mieszkaniowe. Następnie zgodnie z art. 6 ust. 3 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych spółdzielnia dokonuje w ciężar kosztów gospodarki zasobami mieszkaniowymi odpisów na fundusz remontowy. Koszty odpisów na fundusz remontowy stanowią koszt uzyskania przychodów godnie z art. 16 ust. 1, pkt 9 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ obowiązek jego tworzenia wynika z przepisów ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, które w art. 6 ust. 3 mówią, iż spółdzielnia tworzy fundusz na remonty zasobów mieszkaniowych. Wprowadzona z mocą obowiązującą od 1 stycznia 2007 r. zmiana do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zwalnia z podatku dochodowego dochód uzyskany z gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Zwolnieniem nie jest objęty dochód osiągany z działalności gospodarczej do której należy m.in.: wynajem lokali użytkowych. Koszty działalności wynajmu lokali użytkowych stanowią: opłaty za energię elektryczną, cieplną, dostawę wody i odprowadzanie ścieków, sprzątanie terenów, podatki i.t.p. oraz odpisy na tworzony fundusz remontowy.

W związku z powyższym Spółdzielnia Mieszkaniowa zwraca się z zapytaniem do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Ostrołęce, czy w związku z faktem sfinansowania spółdzielczych zasobów mieszkaniowych (lokali mieszkalnych, użytkowych, garaży, lokali administracji osiedlowych, lokali przeznaczonych na działalność społeczno-wychowawczą) funduszami własnymi spółdzielni należy je umarzać w ciężar tych funduszy oraz dokonywać odpisów na fundusz remontowy w ciężar kosztów działalności operacyjnej ?

Stanowisko podatnika.

Spółdzielnia uważa, że w związku z faktem sfinansowania budowy zasobu z funduszy własnych spółdzielni (zasobowego, wkładów budowlanych, mieszkaniowych) należy je zaliczyć do spółdzielczych zasobów mieszkaniowych, umarzać w ciężar tych funduszy (nie amortyzować) oraz dokonywać odpisów na fundusz remontowy.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrołęce po dokonaniu oceny stanu faktycznego i prawnego stwierdza co następuje:

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Natomiast jak stanowi art. 16 ust. 1 pkt 9 lit. a ww. ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów i wpłat na różnego rodzaju fundusze tworzone przez podatnika; kosztem uzyskania przychodów są jednak podstawowe odpisy i wpłaty na te fundusze, jeżeli obowiązek lub możliwość ich tworzenia w ciężar kosztów określają odrębne ustawy.

W przedmiotowym stanie faktycznym odrębną ustawą jest ustawa z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 z późn. zm.). Zgodnie z art. 6 ust. 3 ww. ustawy spółdzielnia tworzy fundusz na remonty zasobów mieszkaniowych. Odpisy na ten fundusz obciążają koszty gospodarki zasobami mieszkaniowymi stanowiącymi mienie spółdzielni. Obowiązek świadczenia na fundusz dotyczy członków spółdzielni, właścicieli lokali niebędących członkami spółdzielni oraz osób niebędących członkami spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze własnościowe prawa do lokali.

Jak stanowi natomiast art. 16c pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych amortyzacji nie podlegają budynki, lokale, budowle i urządzenia zaliczane do spółdzielczych zasobów mieszkaniowych lub służących działalności społeczno-wychowawczej prowadzonej przez spółdzielnie mieszkaniowe, zwane odpowiednio środkami trwałymi lub wartościami niematerialnymi i prawnymi. Jak wynika z treści ww. przepisu nie ogranicza się on do budynków i lokali wyłącznie mieszkalnych, lecz odnosi do zasobów mieszkaniowych, w tym budynków, lokali, budowli i urządzeń.

W związku z powyższym należy zauważyć, że odpisy na fundusz remontowy zasobów mieszkaniowych obciążają koszty gospodarki zasobami mieszkaniowymi stanowiącymi mienie spółdzielni, i jednocześnie stanowią koszty uzyskania przychodów.

Z uwagi na brak ustawowej definicji pojęcia zasoby mieszkaniowe należy odwołać się do jego potocznego znaczenia i definicji formułowanych na użytek prawa podatkowego w piśmiennictwie i orzecznictwie sądowym w sprawach podatkowych.

W związku z powyższym uwzględniając charakter opłat oraz pokrywanych z nich kosztów, zasadne jest rozumienie pojęcia zasoby mieszkaniowe nie tylko jako lokale mieszkalne, ale również pozostałe pomieszczenia i urządzenia wchodzące w skład budynku mieszkalnego lub znajdujące się poza nim, których istnienie jest niezbędne dla prawidłowego korzystania z mieszkań przez mieszkańców, jak również ułatwiające im dostęp do budynku mieszkalnego oraz zapewniające sprawne jego funkcjonowanie oraz administrowanie.

Należy ponadto zauważyć, iż ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych określając w art. 1 ust. 1 cel spółdzielni mieszkaniowej wymienia zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych i innych potrzeb członków oraz ich rodzin, przez dostarczanie członkom samodzielnych lokali mieszkalnych lub domów jednorodzinnych, a także lokali o innym przeznaczeniu, co świadczy o szerokim rozumieniu omawianego zagadnienia.

Również orzecznictwo Naczelnego Sądu Administracyjnego wskazuje, że pod pojęciem zasobów mieszkaniowych należy rozumieć całość substancji lokalowej, tj. pomieszczenia mieszkalne i użytkowe (wyrok NSA z 8 listopada 1995 r. sygn. akt SA/Kr 622/95, wyrok NSA z 16 października 1995 r. sygn. akt SA/Wr 152/95).

Mając na względzie ww. regulacje oraz przedstawiony stan faktyczny należy stwierdzić, iż w zakresie tworzenia funduszu remontowego od spółdzielczych zasobów mieszkaniowych, umarzania ich w ciężar tych funduszy oraz dokonywania odpisów na fundusz w ciężar kosztów działalności operacyjnej (gospodarki zasobami mieszkaniowymi) - stanowisko spółdzielni jest prawidłowe.

W związku z powyższym postanawiam jak w sentencji.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu złożenia wniosku.Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia zgodnie z art. 14 b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika