W którym roku powstanie przychód dla Firmy X zgodnie z treścią art. 12 ust. 3a ustawy z dnia 15 lutego (...)

W którym roku powstanie przychód dla Firmy X zgodnie z treścią art. 12 ust. 3a ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, z tytułu prowizji wynikającej z zawartej w styczniu 2003 roku umowy i odpowiednio w którym roku powstaną koszty uzyskania przychodu Spółki Y, zgodnie z art. 15 ust. 4 wyżej wymienionej ustawy.

Działając na podstawie przepisu art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 31.08.2004 r., który wpłynął do tutejszego Urzędu w dniu 07.09.2004 r., o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w odniesieniu do treści art. 12 ust. 3a i art. 15 ust. 1 i 4 Ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 54 poz. 654 ze zm.) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego informuje:

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Firma Y Sp. z o.o. prowadzi działalność w zakresie usług księgowych i zawarła w styczniu 2003 r. umowę z firmą X. Na podstawie tej umowy firma X zobowiązała się do znalezienia usługobiorcy dla Y. Za pośrednictwo w zawarciu i kontynuowaniu umowy o usługi księgowe pomiędzy Y a usługobiorcą firma X, zgodnie z umową, miała otrzymać, na podstawie wystawionej faktury, jednorazowe wynagrodzenie w % prowizji od przychodu osiągniętego przez Y z tytułu usług księgowych dotyczących 2003 roku wykonanych na rzecz usługobiorcy. Należy zauważyć, że praktycznie kwota przychodu Y, od której zależy prowizja firmy X, za usługi księgowe dotyczące miesiąca grudnia jest znana po zaksięgowaniu dokumentów usługobiorcy za ten miesiąc, przygotowaniu ksiąg do zamknięcia rocznego i wystawieniu przez Y faktury za wykonaną usługę, a więc w 2004 roku.

Porady prawne

Firma X, zgodnie z zawartą umową, wystawia fakturę za prowizję na podstawie otrzymanego od Y raportu określającego wysokość przychodów uzyskanych od usługobiorcy za usługi księgowe dotyczące całego 2003 roku. Faktura prowizyjna wystawiana jest więc, na podstawie przedstawionego stanu faktycznego, w 2004 roku.

Pytanie brzmi:

?W którym roku powstanie przychód dla Firmy X zgodnie z treścią art. 12 ust. 3a ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), z tytułu prowizji wynikającej z zawartej w styczniu 2003 roku umowy i odpowiednio w którym roku powstaną koszty uzyskania przychodu Spółki Y, zgodnie z art. 15 ust. 4 wyżej wymienionej ustawy'.

Zgodnie z art. 15 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) koszty uzyskania przychodów są potrącalne tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą, tj. są potrącalne także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba że ich zarachowanie nie było możliwe; w tym przypadku są one potrącalne w roku, w którym zostały poniesione.

Wystawiona w 2004 roku faktura prowizyjna Firmy X będzie zmniejszała dochód podatkowy Y w 2004 roku zgodnie z art. 15 ust. 4 cytowanej ustawy, ponieważ kwota prowizji na dzień 31.12.2003 roku, będącym ostatnim dniem roku podatkowego 2003, nie była Spółce znana co do jej wartości, tym samym zarachowanie jej w 2003 r. nie było możliwe, a więc koszty w tym przypadku są potącalne w roku w którym zostały poniesione czyli w 2004 r., Urząd tym samym potwierdza stanowisko Spółki.

Jednocześnie na podstawie art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego zawiadamia, że wniosek o udzielenie informacji odnośnie powstania przychodu w Firmie X na podstawie art. 12 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie może być rozpatrzony, ponieważ nie dotyczy indywidualnej sprawy Spółki Y. Z tym wnioskiem Firma X musi się zwrócić osobiście do właściwego Urzędu Skarbowego.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika