Czy podatek od czynności cywilnoprawnych zapłacony przez spółkę od dopłat wniesionych do spółki (...)

Czy podatek od czynności cywilnoprawnych zapłacony przez spółkę od dopłat wniesionych do spółki przez jej udziałowców będzie stanowił dla niej koszt uzyskania przychodów ?

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego odpowiadając w trybie art. 14a ustawy z dn. 29.08.1997r.- Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 1997r. Nr 137 poz. 926 ze zm.) na zapytanie Spółki z dnia 09 lutego 2004r. (uzupełnione w dniu 29.03.2004r.) informuje, że potwierdza stanowisko Spółki zawarte w przedmiotowym piśmie.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych prawnych (Dz.U. Nr 54 z 2000r. poz. 654 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1..

Porady prawne

Przepis ten oznacza, że jeżeli pomiędzy poniesionym wydatkiem a racjonalnie oczekiwanym przychodem istnieje związek przyczynowo ? skutkowy, a równocześnie wydatek ten nie jest wymieniony w art. 16 ust. 1ww. ustawy mówiącym, jakie koszty nie są kosztami dla celów podatkowych, uznać należy wówczas, że dany wydatek jest kosztem uzyskania przychodów.

Z opisanego w przedmiotowym zapytaniu stanu faktycznego wynika, że spółka X otrzymała zgodnie ze stosownymi przepisami (art. 177 Ksh), od swoich udziałowców dopłaty, od których zapłaciła podatek od czynności cywilnoprawnych.Otrzymane dopłaty, dokapitalizowując majątek spółki mogą niewątpliwie przyczynić się do poprawy efektywności jej działań i w efekcie wzrostu przychodów.

Mając na uwadze fakt, że instytucja dopłat zgodnie z przepisami Kodeksu spółek handlowych, jest związana z funkcjonowaniem spółki jako podmiotu gospodarczego i poniesienie wydatków z nią związanych, w postaci podatku od czynności cywilnoprawnych ma lub może mieć wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodu spółki,

to podatek ten będzie stanowił koszt uzyskania przychodów


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika