- dotyczy skutków podatkowych w podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu pożyczki od córki (...)

- dotyczy skutków podatkowych w podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu pożyczki od córki środków pieniężnych z przeznaczeniem pokrycia wydatków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej

Na podstawie art. 14a §1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zmianami), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Giżycku po rozpatrzeniu wniosku z dnia 24 marca 2006 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych jest prawidłowe.

Pani Irena S. zwróciła się z wnioskiem do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Giżycku o wydanie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w związku z występującymi wątpliwościami z zakresu podatku dochodowego od osób fizycznych oraz z zakresu podatku od czynności cywilnoprawnych.

Porady prawne

Zgodnie z art. 14a §1 cytowanej wyżej ustawy Ordynacja podatkowa, uprawnienie do występowania o udzielenie pisemnej interpretacji przysługuje podatnikom (płatnikom, inkasentom) w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Wniosek w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego składa się do właściwego naczelnika urzędu skarbowego przedstawiając w nim jednocześnie w sposób wyczerpujący stan faktyczny oraz własne stanowisko w sprawie.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku z dnia 24 marca 2006 roku wynika, że Pani Irena S. jest osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą. Zamierza (jako firma) pożyczyć od córki pieniądze z przeznaczeniem na pokrycie wydatków związanych z prowadzeniem tej działalności - wydatki te zostałyby poniesione w ciągu 12 miesięcy od dnia zawarcia umowy pożyczki. Pożyczka spłacana byłaby bez odsetek.

W tak przedstawionym stanie faktycznym wątpliwości Wnioskodawczyni budzą skutki podatkowe w podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu zawarcia umowy cywilnoprawnej, tj. zaciągnięcia pożyczki.

Po przeanalizowaniu treści żądania objętego wnioskiem, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Giżycku stwierdza:

Stosownie do treści art. 10 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zmianami), źródłami przychodów są między innymi:
- stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, praca nakładcza,
- emerytura lub renta,
- działalność wykonywana osobiście,
- pozarolnicza działalność gospodarcza,
- kapitały pieniężne i prawa majątkowe,
- inne źródła.

Zgodnie z art. 20 cytowanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychody z innych źródeł uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty z wyjątkiem alimentów na rzecz dzieci, stypendia, dotacje, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nie należące do przychodów określonych w art. 12 -14 i 17 ustawy podatkowej oraz przychody nie znajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach.

Zaciągnięcie zatem pożyczki w rozumieniu art. 20 ust. 1 ustawy podatkowej nie stanowi źródła przychodu i nie jest również przychodem z kapitałów pieniężnych, o którym mowa w art. 17 ustawy podatkowej.

Reasumując, otrzymana pożyczka nie stanowi przychodu w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i nie podlega opodatkowaniu tym podatkiem. Pożyczka ma bowiem charakter zwrotny, nie stanowi przysporzenia i z tego względu stanowi zdarzenie obojętne pod względem prawno - podatkowym.
Czynność taka podlega jednak - co do zasady - opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Mając na uwadze aktualny stan prawny oraz przedstawiony stan faktyczny, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Giżycku stwierdza, iż stanowisko w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych zaprezentowane we wniosku z dnia 24 marca 2006 roku jest prawidłowe.

Mając to na uwadze postanowiono jak w sentencji.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Giżycku informuje ponadto, że:
- przedstawiona wyżej wiążąca interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, tj. na dzień złożenia wniosku,- interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika - wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika