Gmina zamierza dokonać zamiany przedsiębiorstwa nabytego w trybie art. 113 rozporządzenia Prezydenta (...)

Gmina zamierza dokonać zamiany przedsiębiorstwa nabytego w trybie art. 113 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 24.10.1934r. Prawo upadłościowe ( Dz. U. z 1991r. nr 118 poz. 512 z późn. zm.) na nieruchomość zabudowaną budynkami i budowlami stanowiącymi własność spółki prawa handlowego. Czy powyższa zamiana podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w świetle obowiązujących przepisów?

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54 poz. 535 ) podatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają: odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

    Tak więc transakcje polegającą na dokonaniu zamiany przedsiębiorstwa nabytego w trybie art. 113 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 24.10.1934r. Prawo upadłościowe ( Dz. U. z 1991r. nr 118 poz. 512 z późn. zm.) na nieruchomość zabudowaną budynkami i budowlami stanowiącą własność spółki prawa handlowego należy rozpatrywać w dwóch aspektach:
  1. 1. transakcję zbycia przedsiębiorstwa na rzecz spółki prawa handlowego,
  2. 2. otrzymanie nieruchomości zabudowanej budynkami i budowlami od spółki prawa handlowego.Oba te zdarzenia mają miejsce w przypadku dokonywania transakcji zamiany opisanej wyżej.

AD.1: Zgodnie z art. 6 ust. 1 cyt. ustawy transakcja zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans nie podlega przepisom tej ustawy.Zgodnie z art. 55 ustawy z dnia 23.04.1964r. - Kodeks Cywilny ( Dz. U. nr 16 poz. 93 z późn. zm.) przedsiębiorstwem jest zespół składników materialnych i niematerialnych przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, obejmującym wszystko, co wchodzi w jego skład, a w szczególności: firmę, znaki towarowe, księgi handlowe, nieruchomości i ruchomości należące do przedsiębiorstwa, w tym produkty i materiały, zapasy towarów handlowych, patenty i wzory użytkowe oraz zdobnicze, zobowiązania i obciążenia ( związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa), a także prawa wynikające z najmu i dzierżawy lokali zajmowanych przez przedsiębiorstwo. Jeżeli zatem podlegające sprzedaży składniki majątku uprzednio nabyte od upadłego przedsiębiorstwa zapewniają 100% funkcjonowanie przedsiębiorstwa, to w myśl powołanego przepisu art. 6 cyt. ustawy o podatku od towarów i usług do sprzedaży tej nie będą miały zastosowania przepisy tej ustawy.W związku z powyższym o tym, czy nastąpiło zbycie przedsiębiorstwa decydują każdorazowo okoliczności faktyczne związane z konkretną transakcją sprzedaży, a ocena ta powinna być przeprowadzona wyłącznie z punktu widzenia sprzedawcy. Kwestia możliwości wykorzystania przez kupującego nabytych środków majątkowych do prowadzenia działalności gospodarczej, kontynuacji profilu działalności zbywcy, nie ma istotnego znaczenia dla tej oceny. Cytowany wyżej przepis ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym używając sformułowania sprzedaży przedsiębiorstwa odnosi się bowiem do formy organizacyjnej przedsiębiorstwa istniejącego w chwili sprzedaży i związanej z jego funkcjonowaniem.Zatem za sprzedaż przedsiębiorstwa nie będzie można uznać sprzedaży, której przedmiotem jest wyłącznie określona grupa towarów. Natomiast sprzedaż zespołu składników niematerialnych i materialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej, obejmującego wszystko co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w świetle wyżej cytowanego art. 6 ustawy z dnia 08.01.1993r.

Porady prawne

AD.2: Zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy z dnia 11.03.2004r. w spawie podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. nr 54 poz. 535) obowiązującej od 01.05.2004r. , przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki, budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Zgodnie z art. 43. ust. 1 pkt 2 cyt. ustawy zwalnia się od podatku od towarów i usług dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze; po spełnieniu warunków określonych w art. 43 ust. 2 oraz ust. 6 cyt. ustawy tj. : jeżeli w przypadku budynków i budowli lub ich części od końca roku , w którym zakończono budowę tych obiektów minęło ca najmniej 5 lat oraz jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie , w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły mniej niż 30% wartości początkowej.Zgodnie z art. 29 ust. 5 cyt. ustawy w przypadku dostawy budynków i budowli trwale związanych z gruntem albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.Zatem, gdy przedmiotem dostawy jest nieruchomość stanowiąca teren zabudowany, a z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się gruntu, grunt stanowi element podstawy opodatkowania tych nieruchomości według stawki podatku od towarów i usług właściwej dla budynku lub budowli albo części takich budynków lub budowli.Podstawą opodatkowania jest zatem kwota należna z tytułu sprzedaży budynków ( budowli) trwale związanych z gruntem wraz z ceną gruntu.Grunty trwale związane z budynkami i budowlami lub ich częściami, uznanymi za towary używane, również zwolnione są z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika