- opodatkowania przychodów osiąganych przez biegłych ( w tym tłumaczy przysięgłych ) na zlecenie (...)

- opodatkowania przychodów osiąganych przez biegłych ( w tym tłumaczy przysięgłych ) na zlecenie organu władzy lub administracji państwowej, sądu lub prokuratora w postępowaniu sądowym, dochodzeniowym, administracyjnym
- opodatkowania przychodów uzyskiwanych jako biegłego czynności w postępowaniu sądowym, dochodzeniowym i administracyjnym na zasadach ogólnych, tj. wg skali podatkowej określonej w art. 27 ust. 1 updof czy według zasad przewidzianych wart. 30c pdof (stawka ryczałtowa 19%)?
Jeżeli dochody uzyskane z tytułu wykonywanych jako biegłego czynności w postępowaniu sądowym, dochodzeniowym i administracyjnym powinny być opodatkowane na zasadach ogólnych, tj. wg skali podatkowej określonej w art. 27 ust. 1 updof - czy powinno być złożyć zeznanie roczne i wykazać te dochody?
Czy nastąpi wówczas zwrot nadpłaty, jeżeli płatnik pobierze od tych dochodów zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych, a dochody nie przekroczą kwoty powodującej obowiązek zapłacenia podatku?

Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa ? Bielany, na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 1997 r. Nr 139 poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na pismo Pani z dnia 20.12.2004 r. informuje poniżej o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego.

Opis stanu faktycznego:
Prowadzi Pani działalność gospodarczą jako osoba fizyczna w zakresie usług tłumaczeniowych, którą zarejestrowała Pani we wrześniu 2003 r. Od stycznia 2004 r. rozlicza się Pani z podatku dochodowego wg stawki liniowej zgodnie z art. 30 c. Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jest Pani także podatnikiem podatku od towarów i usług.W zeszłym roku uzyskała Pani uprawnienia tłumacza przysięgłego języka angielskiego. W listopadzie b.r. były wykonywane czynności jako biegły ( tłumaczenie w zakresie języka angielskiego ) na rzecz Policji. Od czasu rozpoczęcia działalności gospodarczej po raz pierwszy wykonała Pani czynności jako biegły. Od Komendy Stołecznej Policji w Warszawie uzyskała Pani informację, że czynności biegłych ( w tym tłumaczy przysięgłych ) wykonywane na zlecenie organu władzy lub administracji państwowej, sądu lub prokuratora w postępowaniu sądowym, dochodzeniowym i administracyjnym nie wchodzą w zakres działalności gospodarczej i nadal nie podlegają opodatkowaniu VAT zgodnie z art. 15 ust. 3 pkt. 3 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług. Poproszono Panią o wystawienie na kartce zwykłego rozliczenia ilości pracy i powiadomiono, iż należność z tego tytułu zostanie przekazana w kwocie pomniejszonej o podatek dochodowy od osób fizycznych, który to podatek zostanie przekazany przez Policję do urzędu skarbowego. Dochody z prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej opodatkowane są na zasadach przewidzianych w art. 30c ustawy z dnia 16.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Porady prawne

Zgodnie z art. 13 pkt. 6 ustawy z 26 lipca 1991 r. ( j.t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) za przychody z działalności wykonywanej osobiście uważa się przychody osób, którym organ władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, sąd lub prokurator, na podstawie właściwych przepisów, zlecił wykonanie określonych czynności, a zwłaszcza przychody biegłych w postępowaniu sądowym, dochodzeniowym i administracyjnym oraz płatników, z zastrzeżeniem art. 14 ust. 2 pkt. 10 i inkasentów należności publicznoprawnych, a także przychody z tytułu udziałów w komisjach powołanych przez organy władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt. 9.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa ? Bielany zgadza się z Pani stanowiskiem, iż według w/w przepisu przychody osiągnięte z czynności jako biegły na rzecz Policji, czyli na zlecenie prokuratora w postępowaniu sądowym, dochodzeniowym lub administracyjnym są traktowane jako przychody z tytułu działalności wykonywanej osobiście. Płatnik, jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, osoba prawna i jej jednostki organizacyjne lub jednostka organizacyjna nie mająca osobowości prawnej zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym pobrał zaliczkę na podatek dochodowy w wysokości 19% należności z tytułu działalności określonej w art. 13 pkt. 2 i 4-9 pomniejszonej o koszty uzyskania przychodu w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 oraz pomniejszonej o składki potrącane przez płatnika w danym miesiącu na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz ubezpieczenie chorobowe, o którym mowa w art. 26 pkt. 2 lit. b).

Zgodnie z art. 45 ust. 1 podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według wzoru o wysokości osiągniętego dochodu ( poniesionej straty ) w roku podatkowym, w terminie do 30 kwietnia roku następnego po roku podatkowym. Podatnik, który uzyskał przychód opodatkowany na zasadach ogólnych przy zastosowaniu skali podatkowej z tytułu działalności wykonywanej osobiście i nie prowadził pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowanej na zasadach ogólnych przy zastosowaniu skali podatkowej powinien się rozliczyć na zeznaniu rocznym PIT ? 37.

W dniu 20.01.2004 r. złożyła Pani w tut. urzędzie oświadczenie o wyborze na rok 2004 opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej podatkiem liniowym na zasadach ogólnych w art. 30 c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W tutejszym urzędzie brak jest informacji o zgłoszeniu przerwy w wykonywaniu działalności gospodarczej i w związku z powyższym powinna Pani rozliczyć się również na zeznaniuPIT ?36L za 2004 r.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika