Na podstawie art. 14 a Ordynacji Podatkowej zwracam się z zapytaniem czy wydatek poniesiony na specjalistyczny (...)

Na podstawie art. 14 a Ordynacji Podatkowej zwracam się z zapytaniem czy wydatek poniesiony na specjalistyczny kurs-szkolenie, którego będę uczestnikiem, może być zaliczony do kosztów uzyskani przychodów. Działalność gospodarczą rozpoczęłam w styczniu br. I zgodnie z pkt. 3 zaświadczenia o wpisie do ewidencji tej działalności jest m. in. wydawanie ekspertyz, świadectw i opinii dot. bezpieczeństwa stosowania artykułów kosmetycznych i medycznych.Tematem kursu, organizowanego przez Uniwersytet w Brukseli, jest ?Ocena bezpieczeństwa kosmetyków w Unii Europejskiej?. Koszt kursu wynosi EURO ? środki zostały przekazane z mojego konta firmowego na konto organizatora kursu w bieżącym miesiącu.Moim zdaniem są podstawy do zaliczenia powyższego wydatku do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej, z następujących powodów:
1) istnieje bezpośrednie przełożenie zdobytych umiejętności na podstawie przyszłego przychodu, co spełnia warunek art. 22 Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
2) wydatek, o której mowa, nie jest wymieniony w art. 23 Ustawy, jako nie będący kosztem dla celów podatkowych.Aby uniknąć ewentualnych rozbieżności interpretacyjnych ? zważywszy na dość znaczną wielkość wydatku ? proszę o jednoznaczne rozstrzygnięcie przedstawionego problemu i udzielenie pisemnej odpowiedzi.

Działając na podstawie art. 14a §1 ustawy z dn. 29 sierpnia 1997r. ? Ordynacja podatkowa (Dz. U. nr137 poz.926 ) Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa ? Bielany uprzejmie wyjaśnia:

Po rozpatrzeniu złożonego przez Panią wniosku z dnia 20.03.2004 r. (data uzupełnienia opłaty skarbowej 27.04.2004r.) w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zasad księgowania wydatków poniesionych na podwyższanie kwalifikacji na kursie w zakresie ?Oceny bezpieczeństwa kosmetyków w Unii Europejskiej?.

Zgodnie z przepisem art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( tekst jednolity Dz. U. nr 14 poz. 176 z 2000 r. ), kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Porady prawne

Jeżeli zdobycie nowych kwalifikacji zawodowych bądź podwyższenie już posiadanych ma na celu uzyskanie lub zwiększenie przychodów prowadzonego przez Panią przedsiębiorstwa ? wydatki poniesione na kursy i szkolenia stanowią koszt uzyskania przychodów.

Wskazać jednakże należy, iż na Pani jako na tej, która prowadzi działalność gospodarczą spoczywa ciężar wykazania związku przyczynowego pomiędzy ponoszonymi wydatkami ( w tym także na podnoszenie kwalifikacji zawodowych ), a osiąganymi przychodami z działalności. Wykazanie takiego związku jest warunkiem koniecznym dla uznania danego wydatku za koszt uzyskania przychodu.

W świetle powyższego stanowisko zajęte przez Panią w powyższej sprawie w powołanym na wstępie wniosku jest zgodne z przepisami prawa podatkowego.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika