Czy podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych umowa, w wyniku której spółka będąca (...)

Czy podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych umowa, w wyniku której spółka będąca komandytariuszem przeniosła ogół praw i obowiązków wynikających z uczestnictwa w spółce komandytowej na osobę fizyczną?

Ze stanu faktycznego przedstawionego w piśmie wynika, że spółka będąca komandytariuszem przeniosła ogół praw i obowiązków wynikających z uczestnictwa w spółce komandytowej na osobe fizyczną. Zdaniem Podatnika przepisy art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) oraz ust. 1 pkt 1 lit. k) w związku z art. 1 ust. 1 pkt 2 i ust. 3 pkt 2 ustawy z dnia 09.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 86, poz. 959 ze zm.) nie obejmują swym zakresem umów cywilnoprawnych przenoszących ogół praw i obowiązków w przedmiotowej sprawie.

W świetle powyższego należy wyjaśnić, że zgodnie z przepisami kodeksu spółek handlowych, którego przepisy regulują wszelkie sprawy związane z funkcjonowaniem spółki komandytowej i uczestnictwem w tej spółce - prawa i obowiązki wynikające z uczestnictwa w spółce komandytowej są nierozerwalnie związane z wkładem jaki wnosi wspólnik do spółki czyli prawo do zysku i obowiązek pokrycia strat (art. 123 KSH). Takie prawa i obowiązki należą do kategorii praw majątkowych.

Porady prawne

Sprzedaż praw i obowiązków, związana ze sprzedażą wkładu stanowi sprzedaż praw majątkowych i jest cywilnoprawną czynnością sprzedaży - a więc umową nazwaną i uregulowaną w kc. W konsekwencji zawarcie przedmiotowej umowy stanowi przedmiot opodatkowania zgodnie z teścią art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 09.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 86, poz. 959 ze zm.) zwanej dalej ustawą o pcc.

Ponadto należy uznać za niewłaściwą interpretację Podatnika, iż przedmiotowa umowa zawiera element przejęcia długu i w związku z tym nie jest umową sprzedaży. Zbycie praw i obowiązków w spółce nie stanowi przejęcia długu, ale wstąpienie nowego wspólnika w majątkowe prawa i obowiązki wspólnika ustępującego ze spółki.

W części dotyczącej zapytania w zakresie opodatkowania zmiany umowy spółki tutejszy organ podatkowy wyjaśnia, że za zmianę umowy spółki komandytowej dla potrzeb opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych uważa się wniesienie lub podwyższenie wniesionego do spółki wkładu, którego wartość powoduje zwiększenie majątku spółki (art. 1 ust. 3 pkt 2). Podstawę opodatkowania stanowi wartość wkładów powiększających majątek spółki (art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. b). Sytuacja taka nie zachodzi w przedstawionym stanie faktycznym. Zatem w świetle powyższego przedmiotowa czynność cywilnoprawna podlega opodatkowaniu na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o pcc z zastosowaniem stawki podatku okreslonej w art. 7 ust. 1 pkt 1 lit. b) wynoszącej 1% - dla innych praw majątkowych.

Naczelnik tut. Urzędu nie podziela stanowiska zawartego w przedmiotowym piśmie.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika