Czy Szkoła powinna do części wynagrodzenia z tytułu umowy o pracę, dotyczącego praw autorskich (...)

Czy Szkoła powinna do części wynagrodzenia z tytułu umowy o pracę, dotyczącego praw autorskich stosować 50 % koszty uzyskania?


Naczelnik Urzędu Skarbowego warszawa Wola na podstawie art.14a -14d ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa / Dz. U. z 2005r. nr. 8 poz. 60 z późn. zm./ w związku zwnioskiem z dnia 22.09.2006r. - wpływ 27.09.2006r.


postanawia


że stanowisko płatnika w zakresie stosowania kosztów uzyskania przychodów zawarte w wyżej wymienionym wniosku jest nieprawidłowe

Porady prawne


Uzasadnienie


Z wniosku z dnia 22.09.2006r. w sprawie udzielenia interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych wynika :


stan faktyczny

- Wyższa Szkoła zatrudnia pracowników naukowo dydaktycznych na umowę o pracę. Część wynagrodzenia za pracę ( średnio na w/w uczelni 50 % wkładu pracy ) podlega prawom autorskim w rozumieniu ustawy z dnia 4lutego 1994r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych ( Dz. U. z 1994r nr. 24 poz. 83 z późn, zm. )


pytanie płatnika

- czy szkoła powinna do części wynagrodzenia z tytułu umowy o pracę dotyczącego praw autorskich stosować 50 % koszty uzyskania ?


stanowisko płatnika

- szkoła uważa , że do części wynagrodzenia , które podlega prawom autorskim należy stosowac 50 % koszty uzyskania przychodu zgodnie z art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. nr.14 z 2000r. poz. 176 z późn. zm.)


ocena prawna

- zgodnie z art. 22 ust. 9 pkt. 3 w/w ustawy koszty uzyskania przychodów z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych , w rozumieniu odrębnych przepisów lub rozporządzania przez nich prawami określa się w wysokośći 50% uzyskanego przychodu, z tym że koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe , o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt.2 lit.b których podstawę wymiaru stanowi przychód .

Odrębne przepisy o których mowa to ustawa z dnia 04.02.1994r o prawie autorskim i prawach pokrewnych ( Dz. U. nr. 80 z 2000r poz. 904 ze zm.)

A zatem o zastosowaniu 50 % stawki kosztów uzyskania przychodów , stosownie do treści powołanego przepisu art.22 ust.9 pkt.3 ustawy podatkowej , decyduje wyłącznie fakt uzyskania przychodu za wykonanie prac związanych z prawami autorskimi, jednakże pod warunkiem możliwości ustalenia wysokości przychodu z tego tytułu.

Realizacja powyższych zasad nakłada na jednostki organizacyjne zatrudniające twórców w ramach m.in. stosunku pracy obowiązek wyodrębnienia w tych umowach postanowień dotyczących prac objętych prawami autorskimi i przysługujących z tego tytułu wynagrodzeń .

Dokonując wypłat wynagrodzeń jednostki te powinny w prowadzonej ewidencji również wyodrębnić wynagrodzenia objęte 50 % - ową stawką kosztów uzyskania przychodów od pozostałych wynagrodzeń związanych z pracami nie będącymi przedmiotem praw autorskich lub praw pokrwewnych.

Z wniosku płatnika wynika ,że zatrudnieni na umowę o pracę pracownicy naukowo - dydaktyczni wykonują prace twórcze polegające na opracowaniu autorskich programów dydaktycznych przeznaczonych dla studentów i prace te wynoszą na w/w uczelni średnio 50 % wkładu pracy.

Nie wynika natomiast , że umowa o pracę określa udział prac twórczych w całokształcie wykonywanych obowiązków . Płatnik nie wspomina też o prowadzeniu ewidencji w/w prac.

Na podstawie analizy przedstawionego stanu faktycznego oraz wyżej przytoczonych przepisów organ podatkowy stoi na stanowisku ,że do ustalenia przychodu z prac twórczych wykonywanych w ramach stosunku pracy, oprócz zapisu w umowie o prace powinna być prowadzona ewidencja , która dawałaby możliwość ustalenia jaka część wynagrodzenia w skali miesiąca była związana z wykonywaniem prac objętych prawami autorskimi.

W opisanym przez płatnika stanie faktycznym nie został spełniony żaden w/w warunków , zatem 50 % koszty uzyskania przychodów nie mają zastosowania do wynagrodzenia pracowników .

W związku z powyższym organ podatkowy postanowił jak w sentencji.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika