1.Czy można sprzedawać oprawki okularowe będące wyrobem medycznym przy zastosowaniu stawki podatku (...)

1.Czy można sprzedawać oprawki okularowe będące wyrobem medycznym przy zastosowaniu stawki podatku od towarów i usług w wysokość 7%?
2.Czy w przypadku, gdy nabywca ww. towaru nie chce skorzystać z obniżonej 7% stawki podatku od towarów i usług można zastosować przy ich sprzedaży podstawową stawkę w wysokości 22%?

Na podstawie art. 14a § 1, 3, 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm.), art. 41 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku Strony z dnia 30.11.2006r. sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego /podatku od towarów i usług/, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa-Wolap o s t a n o w i łuznać stanowisko wnioskodawcy w części dotyczącej:
-właściwej stawki podatku od towarów i usług stosowanej przy sprzedaży wyrobów medycznych ? za prawidłowe,
-fakultatywnie stosowanej stawki podatku od towarów i usług (na życzenie klienta) ? za nieprawidłowe

Porady prawne

UZASADNIENIE

Wnioskiem z dnia 30.11.2006r. Strona zwróciła się o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług.
Z przedmiotowego wniosku wynika:
Stan faktyczny
Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności gospodarczej dokonuje sprzedaży opraw okularowych, które, zgodnie z ustawą o wyrobach medycznych, uważane są za wyrób medyczny, w związku z czym podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki 7%.
Zapytanie:
1.Czy można sprzedawać ww. oprawki okularowe przy zastosowaniu stawki podatku od towarów i usług w wysokość 7%?
2.Czy w przypadku, gdy nabywca ww. towaru nie chce skorzystać z obniżonej 7% stawki podatku od towarów i usług można zastosować przy ich sprzedaży podstawową stawkę w wysokości 22%?
Stanowisko wnioskodawcy
Zdaniem składającego zapytanie przy dostawie ww. oprawek okularowych można zastosować zarówno stawkę w wysokości 7%, jak również, na życzenie klienta, stawkę w wysokości 22%.

Działając na podstawie art. 14a 1, 3, 4 ww. ustawy Ordynacja podatkowa, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa-Wola rozpatrzył przedmiotowy wniosek i postanowił uznać stanowisko wnoszącego zapytanie w części dotyczącej:
-właściwej stawki podatku od towarów i usług stosowanej przy sprzedaży oprawek okularowych ? za prawidłowe,
-fakultatywnie stosowanej stawki podatku od towarów i usług (na życzenie klienta) ? za nieprawidłowe
Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy
Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) /zwanej dalej ustawą/ stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83,art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art 129 ust. 1.
Natomiast zgodnie z art. 41 ust. 2 ustawy dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%.
W pozycji 106 załącznika 3 do ustawy (wykaz towarów i usług opodatkowanych stawką podatku w wysokości 7%) wymieniono wyroby medyczne, w rozumieniu ustawy o wyrobach medycznych, dopuszczone do obrotu na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, inne niż wymienione w pozostałych pozycjach załącznika (bez względu na symbol PKWiU).
Jak wynika ze stanu faktycznego przedstawionego przez stronę, oprawki okularowe, będące przedmiotem dostawy przez wnioskodawcę, spełniają definicję określoną w poz. 106 załącznika 3 do ustawy, a zatem, na mocy art. 41 ust. 2 ustawy, oprawki te podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki podatku od towarów i usług w wysokości 7%. Dlatego też należy stwierdzić, że przy dostawie oprawek okularowych określonych w przedstawionym stanie faktycznym Wnioskodawca winien stosować stawkę podatku od towarów i usług w wysokości 7%.
W przypadku stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury, podatnik winien, zgodnie z § 17 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95 poz. 798 z późn. zm), wystawić fakturę korygującą.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika