1.Czy wymienione powyżej usługi, świadczone przez Wnioskodawcę na rzecz Spółki belgijskiej na podstawie (...)

1.Czy wymienione powyżej usługi, świadczone przez Wnioskodawcę na rzecz Spółki belgijskiej na podstawie umowy pośrednictwa, są usługami świadczonymi w miejscu, gdzie nabywca tych usług posiada siedzibę, tj. w Belgii?
2.Czy usługi te, gdyby świadczone były na terytorium kraju, korzystałyby w Polsce ze zwolnienia od podatku od towarów i usług?

Na podstawie art. 14a § 1, 3, 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm.), art. 27 ust. 3 i 4, art. 41 ust. 1, art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku Strony z dnia 14.11.2006r. (data wpływu do Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego: 21.11.2006r., data wpływu do tutejszego Urzędu: 04.12.2006r.) sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego /podatku od towarów i usług/, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa-Wolap o s t a n o w i łuznać stanowisko wnioskodawcy dotyczące:miejsca świadczenia usług finansowych na rzecz belgijskiego kontrahenta ? za prawidłowe,stawki podatku od towarów i usług stosowanej dla usług finansowych ? za prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

Wnioskiem z dnia 14.11.2006r. (data wpływu do Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego: 21.11.2006r., data wpływu do tutejszego Urzędu: 04.12.2006r.) Strona zwróciła się o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług.
Z przedmiotowego wniosku wynika:
Stan faktyczny
Wnioskodawca świadczy usługi na rzecz podmiotu zagranicznego z siedzibą w Belgii (Spółka belgijska). Spółka belgijska jest firmą inwestycyjną prowadzącą w Polsce działalność na rynku kapitałowym polegającą na realizowaniu inwestycji w polskie spółki kapitałowe w celu zapewnienia im kapitału na rozwój lub sfinansowania wykupu akcji. Działalność ta jest prowadzona w formie nabywania i zbywania na własny rachunek papierów wartościowych, udzielania pożyczek służących finansowaniu działalności spółek kapitałowych oraz wykorzystaniu innych instrumentów finansowych.Na podstawie umowy pośrednictwa zawartej ze Spółką belgijską Wnioskodawca występuje w roli pośrednika pomiędzy Spółką belgijską a podmiotami polskimi zainteresowanymi realizacją inwestycji.Na podstawie ww. umowy pośrednictwa Spółka świadczy na rzecz Spółki belgijskiej usługi polegające na:
-wyszukiwaniu i nawiązywaniu kontaktów z podmiotami polskimi zainteresowanymi realizacją inwestycji przez Spółkę belgijską,
-składaniu w imieniu Spółki belgijskiej wstępnych ofert inwestycyjnych,
-udziale w negocjacjach prowadzonych pomiędzy Spółką belgijska a podmiotami polskimi zainteresowanymi realizacją inwestycji,
-asystowaniu Spółce belgijskiej przy zawieraniu i wykonywaniu umów dotyczących realizacji inwestycji.
Jednocześnie Wnioskodawca podał, że Ośrodek Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi zakwalifikował świadczone przez Podatnika usługi do grupowania PKWiU 67.13.10-00 (usługi pomocnicze związane z pośrednictwem finansowym pozostałe).
Zapytania:
1.Czy wymienione powyżej usługi, świadczone przez Wnioskodawcę na rzecz Spółki belgijskiej na podstawie umowy pośrednictwa, są usługami świadczonymi w miejscu, gdzie nabywca tych usług posiada siedzibę, tj. w Belgii?
2.Czy usługi te, gdyby świadczone były na terytorium kraju, korzystałyby w Polsce ze zwolnienia od podatku od towarów i usług?
Stanowisko wnioskodawcy
Zdaniem składającego zapytanie:
1.wymienione powyżej usługi, świadczone przez Wnioskodawcę na rzecz Spółki belgijskiej na podstawie umowy pośrednictwa, są usługami świadczonymi w miejscu, gdzie nabywca tych usług posiada siedzibę, tj. w Belgii,
2.usługi te, gdyby świadczone były na terytorium kraju, korzystałyby w Polsce ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Działając na podstawie art. 14a 1, 3, 4 ww.

ustawy Ordynacja podatkowa, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa-Wola rozpatrzył przedmiotowy wniosek i postanowił uznać stanowisko wnoszącego zapytanie dotyczące:
-miejsca świadczenia usług finansowych na rzecz belgijskiego kontrahenta ? za prawidłowe,
-stawki podatku od towarów i usług stosowanej dla usług finansowych ? za prawidłowe.
Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy
ad. 1.
Zgodnie z art. 27 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) /zwanej dalej ustawą/ w przypadku gdy usługi, o których mowa w ust. 4, są świadczone na rzecz:
1)osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium państwa trzeciego, lub
2)podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę
- miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania.
Natomiast zgodnie z ust. 4 pkt 4, przepis ust. 3 stosuje się do usług bankowych, finansowych i ubezpieczeniowych łącznie z reasekuracją, z wyjątkiem wynajmu sejfów przez banki.
Z przytoczonych powyżej przepisów wynika, że w przypadku usług finansowych świadczonych na rzecz podatników mających siedzibę na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę, miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona.
Biorąc pod uwagę powyższe przepisy oraz przedstawiony stan faktyczny, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa-Wola stwierdza, że miejscem świadczenia usług finansowych świadczonych przez Wnioskodawcę na rzecz kontrahenta z siedzibą w Belgii jest miejsce siedziby Spółki tej spółki, tj. Belgia.
ad. 2.
Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy, zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. W poz. 3 załącznika nr 4 do ustawy (wykaz usług zwolnionych od podatku) wskazano sklasyfikowane w Sekcji J ex (65 ? 67) PKWiU usługi pośrednictwa finansowego z wyłączeniem:
1)działalności lombardów, z wyjątkiem usług świadczonych przez banki,
2)usług polegających na oddaniu w odpłatne użytkowanie rzeczy ruchomej,
3)usług doradztwa finansowego (PKWiU ex 67.13.10-00.20),
4)usług doradztwa ubezpieczeniowego oraz wyceny dla towarzystw ubezpieczeniowych (PKWiU ex 67.20.10-00.20, - 00.30), z wyjątkiem świadczonych przez zakład ubezpieczeń w rozumieniu przepisów o działalności ubezpieczeniowej oraz świadczonych w tym zakresie przez podmioty działające w imieniu i na rzecz zakładu ubezpieczeń,
5)usług ściągania długów oraz faktoringu,
6)usług zarządzania akcjami, udziałami w spółkach lub związkach, obligacjami i innymi rodzajami papierów wartościowych, z wyjątkiem wymienionych w art. 43 ust. 1 pkt 12,
7)usług przechowywania akcji, udziałów w spółkach lub związkach, obligacji i innych rodzajów papierów wartościowych, z wyjątkiem wymienionych w art. 43 ust. 1 pkt 12,
8)transakcji dotyczących dokumentów ustanawiających tytuł własności,
9)transakcji dotyczących praw w odniesieniu do nieruchomości.
Z przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, że świadczone przez niego usługi zakwalifikowane są do grupowania PKWiU 67.13.10-00. Zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług w grupowaniu tym mieszczą się:
?usługi pośrednictwa między stronami zaangażowanymi w udzielanie i przyjmowanie kredytów (PKWiU 67.13.10-00.10),
?usługi doradztwa finansowego i maklerów (PKWiU 67.13.10-00.20),
?usługi kantorów wymiany walut (PKWiU 67.13.10-00.30),
?usługi pomocnicze związane z pośrednictwem finansowym pozostałe, gdzie indziej niewymienione (PKWiU 67.13.10-00.90).
Natomiast jak wynika z przytoczonego powyżej przepisu, usługi doradztwa finansowego (PKWiU ex 67.13.10-00.20) nie korzystają ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na mocy przepisu art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy i stosuje się do nich stawkę w wysokości 22% zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy.
Biorąc pod uwagę powyższe przepisy Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa-Wola stwierdza, że świadczone przez Wnioskodawcę usługi pośrednictwa finansowego, gdyby miejscem ich świadczenia było terytorium kraju, zwolnione byłyby od podatku od towarów i usług na mocy art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy, o ile usługi te nie mieszczą się w grupowaniu PKWiU 67.13.10-00.20.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika