Czy kwota podatku naliczonego zawartego w cenie paliw wykorzystywanych do pojazdów takich jak: koparki, (...)

Czy kwota podatku naliczonego zawartego w cenie paliw wykorzystywanych do pojazdów takich jak: koparki, ładowarki. wózków widlaków oraz samochodu ciężarowego w związku z brakiem homologacji podlega odliczeniu w świetle ustawy VAT?
Czy musi być wyszczególnione przy zakupie, na który pojazd jest kupione paliwo?
Czy na fakturach musi być zapis M.P. ?

Zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt. 3 w/cyt. ustawy obniżenia lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych , oleju napędowego oraz gazu wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3 i 5. W ocenie Naczelnika Urzędu Skarbowego w/w samochód, w/w maszyny i urządzenia nie są samochodami osobowymi.

Jednocześnie Naczelnik Urzędu Skarbowego zauważa, że Ministerstwo Finansów w piśmie nr PP3-812-392/2004/JŁ/1585PP z dnia 14 maja 2004r. wyjaśniło, że ograniczenie wynikające z zapisu art. 88 ust. 1 pkt.3 w/w ustawy nie ma zastosowania do ciągników siodłowych.Ciągniki siodłowe zakwalifikowane są do grupy ciągników drogowych co oznacza, że nie są pojazdami samochodowymi. Analogicznie można uznać, że nie są pojazdami samochodowymi także koparki ładowarki, wózki widlaki zaliczane według PKWiU do maszyn i urządzeń specjalnego przeznaczenia.

Porady prawne

Natomiast odnośnie samochodu ciężarowego, który nie posiada świadectwa homologacji oraz odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji informuję , że z przepisów nie wynika, aby sam brak u podatnika odpisu w/w dokumentów, skutkował uznaniem tego pojazdu za samochód osobowy. Istotne jest bowiem, aby z homologacji wydanej dla danego typu samochodu wynikało, że ładowność tego samochodu jest wyższa niż określona n/w wzorem DŁ = 357 kg + n x 68 kg gdzie :DŁ - oznacza dopuszczalną ładowność , n - oznacza ilość miejsc (siedzień) łącznie z miejscem dla kierowcy.

Oznacza to, że podatek naliczony zawarty w cenie paliwa przeznaczonego dla wymienionych wcześniej maszyn i urządzeń oraz samochodu podlega odliczeniu na zasadach ogólnych.

W przpadku faktur dokumentujących sprzedaż paliw silnikowych benzynowych, oleju napędowego oraz gazu , wlewanych do baku samochodów i innych pojazdów samochodowych, w § 12 ust.5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 97 , poz.971) postanowiono, że powinny one zawierać numer rejestracyjny tego samochodu. Wymóg ten odnosi się do wszystkich samochodów i innych pojazdów samochodowych, które tankują paliwa.

W odniesieniu do pojazdów, które nie podlegają obowiązkowi rejestracyjnemu w Wydziale Komunikacji Naczelnik Urzędu Skarbowego zauważa, że zapisy art.106 ust.1 w/w ustawy o podatku VAT jak i § 12 ust.1 w/w rozporządzenia nie zawierają katalogu zamkniętego dotyczącego elementów jakie powinna zawierać faktura.

Zdaniem Naczelnika Urzędu Skarbowego należałoby zamieszczać na fakturze dane identyfikujące pojazd, dla którego zakupowane jest paliwo. Informacje te mają znaczenie pomocnicze dla ustalenia zakresu prawa podatnika do odliczenia podatku naliczonego(cele dowodowe).

Odnośnie faktur wystawianych przez małych podatników, o których mowa w art.21 ust.1 (metoda kasowa rozliczenia podatku VAT) ustawy Naczelnik Urzędu Skarbowego informuje, że faktury te zawierają dodatkowo:
1) oznaczenie 'Faktura VAT-MP',
2) termin płatności należności określonej w fakturze(podstawa prawna § 12 ust.2 w/w rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług).

Regulacja ta dotyczy małego podatnika, który wystawia faktury, brak jest natomiast odrębnych uregulowań dotyczących wystawiania faktur dla małych podatników.

Reasumując, Naczelnik Urzędu Skarbowego podziela stanowisko dot. nie stosowania ograniczenia do odliczenia kwoty podatku naliczonego zawartego w cenie paliwa wykorzystywanego do napędów w/w samochodu ciężarowego oraz maszyn i urządzeń służących do prowadzenia działalności gospodarczej.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika