Czy wartość świadczeń medycznych do ponoszenia, których zobowiązują pracodawcę przepisy kodeksu (...)

Czy wartość świadczeń medycznych do ponoszenia, których zobowiązują pracodawcę przepisy kodeksu pracy nie stanowi przychodu pracownika Spółki, czy opłata mająca ogólny charakter za usługi medyczne nieobowiązkowe opłacana w formie ryczałtu jest dla pracowników oraz członków ich rodzin przychodem podatkowym?

W odpowiedzi na zapytanie z dnia 4 czerwca 2004 r. (data wpływu do Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie 7.06.2004 r.) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie stosownie do art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r. Nr 137, poz. 926 ze zm.) informuje, że podziela stanowisko Spółki, iż:

  • wartość świadczeń medycznych do ponoszenia, których zobowiązują pracodawcę przepisy kodeksu pracy nie stanowi przychodu pracownika Spółki,
  • opłata mająca ogólny charakter za usługi medyczne nieobowiązkowe opłacana w formie ryczałtu nie jest dla pracowników oraz członków ich rodzin przychodem w rozumieniu art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) zwanej dalej updf , gdyż daje jedynie możliwość skorzystania z usług medycznych.

Natomiast wartość otrzymanych przez pracowników i członków ich rodzin nieobowiązkowych świadczeń zdrowotnych - innych niż wynikające z Kodeksu pracy oraz z rozporządzenia Ministra Zdrowa i Opieki Społecznej z 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych dla celów przewidzianych w Kodeksie pracy będzie stanowić przychód jako wartość nieodpłatnych świadczeń jedynie wtedy, gdy możliwe jest określenie wartości świadczenia, z jakiego konkretny pracownik lub poszczególni członkowie jego rodziny faktycznie skorzystali.

Wówczas wartość tego świadczenia ustala się według zasad określonych w art. 11 ust. 2 - 2b updf.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika