Pożytki z nieruchomości zabudowanej
Pytanie:
"Art. 207. mówi: "Pożytki i inne przychody z rzeczy wspólnej przypadają współwłaścicielom w stosunku do wielkości udziałów; w takim samym stosunku współwłaściciele ponoszą wydatki i ciężary związane z rzeczą wspólną." Co można zaliczyć do pożytków w przypadku kamienicy czynszowej oprócz dochodu z wynajmu lokali?"
Odpowiedź prawnika: Pożytki z nieruchomości zabudowanej
Pożytki mogą mieć dwojaki charakter – naturalny (pożytki naturalne) i cywilny (pożytki cywilne). Pożytkami naturalnymi rzeczy są jej płody i inne odłączone od niej części składowe, takie, które według zasad prawidłowej gospodarki stanowią normalny dochód z rzeczy. Pożytkami cywilnymi rzeczy są dochody, które rzecz przynosi na podstawie stosunku prawnego. Pożytkami cywilnymi są nie tylko pieniądze, mogą nimi być także świadczenia niepieniężne. Przedmiotem pożytków cywilnych jest rzecz, tyle że nie odłączona od rzeczy część składowa, tylko dochody, jakie przynosi określona rzecz na podstawie jakiegokolwiek stosunku prawnego (w tym także bezumownego korzystania z rzeczy). W opisanym przypadku pożytkami cywilnymi może być np. wynagrodzenie za wynajęcie na elewacji budynku powierzchni reklamowej. W przypadku nieruchomości zabudowanej raczej nie można mówić o pożytkach naturalnych. Przychodem jest bowiem normalny dochód z rzeczy, tzn. przynoszony przez rzecz według zasad prawidłowej gospodarki.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?