Czy umowa pożyczki zawarta w Holandii, pomiędzy podmiotem holenderskim (pożyczkodawca) a spółką (...)

Czy umowa pożyczki zawarta w Holandii, pomiędzy podmiotem holenderskim (pożyczkodawca) a spółką polską (pożyczkobiorca) podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych w sytuacji, gdy przedmiot umowy, tj. pieniądze znajdują się za granicą.

Stosownie do treści art. 1 ust. 4 pkt 1 i pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych /Dz. U. Nr 86 z 2000 r., poz. 959 ze zm./ podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają czynności cywilnoprawne jeżeli ich przedmiotem są:

- rzeczy znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa majątkowe wykonywane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;

- rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane za granicą, w przypadku gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Porady prawne

W ujęciu Kodeksu Cywilnego pożyczka jest umową konsensualną gdyż dochodzi do skutku przez samo porozumienie stron. W danym przypadku, przedmiotem umowy pożyczki jest więc prawo majątkowe wykonywane za granicą, jednak sama czynność zawarta została poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej - wobec niespełnienia przesłanek zawartych w art. 1 ust. 4 pkt 1 i pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, przedmiotowa umowa nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika