Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży gazu zarówno na terenie kraju jak (...)

Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży gazu zarówno na terenie kraju jak i poza jego granicami. Nabywcami zbywanego przez Spółkę poza granicami Polski gazu są zarówno podmioty krajowe jaki zagraniczne. Wydanie gazu przez Spółkę podmiotowi krajowemu dokonywane jest za granicą. Nabywca gazu wprowadza go na polski obszar celny, opłacając należności celne oraz podatek od towarów i usług. Faktury dokumentujące sprzedaż gazu wystawiane są w siedzibie Spółki. Czynność sprzedaży dokonywana jest w oparciu o podpisaną pomiędzy Spółką a podmiotem krajowym umowę. Podpisanie umowy następuje w zależności od porozumienia kontrahentów bądź na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej bądź poza jej granicami. Czy takiego rodzaju umowy sprzedaży podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych?

Przez umowę sprzedaży, zgodnie z art.535 Kodeksu Cywilnego, sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę. Jest to typowa umowa wzajemnie zobowiązująca, do jej dokonania nie jest konieczne rozporządzenie rzeczą, lecz złożenie skutecznych oświadczeń woli.

Stosownie do treści art. 1 ust1 pkt1 lit. ?a? oraz ust.4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych /Dz. U. Nr 86 z 2000r., poz.959 ze zm./ podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają umowy sprzedaży, jeżeli ich przedmiotem są: 1) rzeczy znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa majątkowe wykonywane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej; 2) rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane za granicą, w przypadku gdy nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej

Porady prawne

W złożonym zapytaniu Spółka wskazuje, iż przedmiotem zawieranych umów sprzedaży są rzeczy znajdujące się za granicą, zaś nabywcami są podmioty mające siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Elementem przesądzającym więc o podleganiu bądź nie danej umowy opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych jest miejsce zawarcia umowy ? gdy umowa zawarta zostaje na terytorium RP ? taka czynność sprzedaży podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, gdy zaś za granicą RP ? czynność nie podlega opodatkowaniu.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika