- dotyczy kwestii zaksięgowania przychodów i kosztów dotyczących jednoosobowego podmiotu w księgach (...)

- dotyczy kwestii zaksięgowania przychodów i kosztów dotyczących jednoosobowego podmiotu w księgach spółki cywilnej.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olsztynie działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005r. nr 8 poz. 60 ze zm.) uznał stanowisko wnioskodawcy zajęte we wniosku z dnia 29.06.2007 r. (złożonym w US-29.06.2007 r.) o pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych w przedmiocie powołania przepisów regulujących sukcesję podatkową za nieprawidłowe,zaksięgowania przychodów i kosztów dot. jednoosobowego podmiotu w księgach spółki cywilnej za nieprawidłowe, kontynuacji amortyzacji - za prawidłowe.

W dniu 29.06.2007 r. w trybie art. 14a § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm.) złożył Pan wniosek o pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, przedstawiając po uzupełnieniu wniosku w dniu 25.07.2007 r. następujący stan faktyczny.

Dnia 31.12.2005 r. małżonkowie prowadzili działalność gospodarczą w formie tzw. spółki małżeńskiej.

Zmiana przepisów wymogła konieczność dokonania zmian w zakresie formy organizacyjnej - stąd od 01.01.2006 r. żona zaprzestała prowadzenia działalności gospodarczej, a małżonek prowadzi ją samodzielnie - jako jednoosobowy podmiot. Przyjęte rozwiązanie okazało się niekorzystne, bowiem istotnym jest, aby żona osiągała pożytki, które są jej przynależne z racji posiadanego majątku nabytego w ramach wspólności majątkowej małżeńskiej, a użytkowanego w firmie prowadzonej obecnie na Pana nazwisko.

W tej sytuacji małżonkowie podjęli decyzję, iż samodzielnie prowadzona firma, ?D.' stanowiąca przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 55 Kodeksu cywilnego zostanie wniesiona jako wkład niepieniężny do mającej powstać spółki cywilnej małżonków.

W terminie wniesienia przedsiębiorstwa jako wkładu do spółki cywilnej - będą prowadziły działalność dwa podmioty - osoba fizyczna i spółka cywilna, bowiem nie wykluczył Pan, iż w przyszłości ta samodzielna działalność będzie kontynuowana z tym że w innym zakresie.

Przy tak przedstawionym stanie faktycznym wnioskodawca zadał pytanie - ?czy działalność spółki cywilnej będzie w podatku dochodowym traktowana jak kontynuacja działalności osoby fizycznej', zajmując przy tym stanowisko, iż stosownie do przepisówart. 93a § 2 pkt 2 Ordynacji podatkowej - spółka cywilna wstąpi w prawa i obowiązki podmiotu przekształcanego, tj. osoby fizycznej, która wniosła na pokrycie udziału wkład w postaci swojego przedsiębiorstwa.

Skutkiem sukcesji praw i obowiązków będzie możliwość

  1. zaksięgowania przychodów (odszkodowania, odsetki od zobowiązań cywilno-prawnych, odsetki bankowe) i kosztów (dostawa wody, energii, gazu, odsetek), które nie zostały ujęte w księgach jednoosobowego podmiotu - w księgach spółki cywilnej, bowiem są one nierozłącznie związane z przedmiotem kontynuowanej przez spółkę cywilną działalności w zakresie najmu,
  2. amortyzacja będzie kontynuacją odpisów amortyzacyjnych na zasadach ustalonych w jednoosobowym podmiocie.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny i prawny - Naczelnik UrzęduSkarbowego w Olsztynie stwierdza co następuje.

Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. nr 14 poz. 176 ze zm.) nie określa w swym przepisie kwestii sukcesji praw i obowiązków następców prawnych, a zatem nie rozstrzyga kwestii zawartej w pytaniu wnioskodawcy ?czy działalność spółki cywilnej będzie w podatku dochodowym traktowana jak kontynuacja działalności osoby fizycznej'.

Cytowana wyżej ustawa reguluje opodatkowanie podatkiem dochodowym dochodów osób fizycznych, które są podmiotami tego podatku także w sytuacji uzyskiwania dochodów z udziału w spółce cywilnej.

Spółka cywilna - jako podmiot prowadzący działalność gospodarczą nie mający osobowości prawnej prowadzi swą działalność w imieniu i na rzecz wszystkich wspólników i to oni, a nie spółka są podatnikami podatku dochodowego z tytułu uzyskanego w spółce dochodu.

Znajduje to odzwierciedlenie w treści przepisu art. 8 ust. 1-2 updof, który stanowi, iż przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego praw w udziale w zysku, oraz z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami...

Zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do:

  1. rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat,
  2. ulg podatkowych związanych z prowadzoną działalnością w formie spółki nie będącej osobą prawną.

Zaznaczyć przy tym trzeba, iż w przypadku gdy osoba fizyczna prowadzi równocześnie samodzielną działalność gospodarczą i w spółce cywilnej to dla każdego z tych podmiotów stosownie do treści art. 24a ma obowiązek prowadzić odrębne księgi podatkowe, w których księguje przychody i koszty przypisane do danego podmiotu. Przy ustalaniu podatku dochodowego będą to przychody z jednego źródła?pozarolniczej działalności gospodarczej', o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 updof,mimo, że pochodzą z dwóch podmiotów gospodarczych. Działalność gospodarczamoże być traktowana jako całość dopiero przy obliczaniu podatku dochodowego.Przychody i koszty ustalone w wysokości i na zasadach określonych art. 14 i 22,z zastrzeżeniem art. 23, updof winny być zatem przypisane do każdego z podmiotówgospodarczych odrębnie.

Biorąc pod uwagę stan faktyczny opisany we wniosku uznać należy, iż nie następuje tusukcesja podatkowa określona art. 93a § 2 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. -Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005r. nr 8 poz. 60 ze zm.) bowiem nie następuje tulikwidacja jednoosobowego podmiotu.

Oba te podmioty gospodarcze będą funkcjonować równocześnie.

Wniesienie do spółki cywilnej wyodrębnionego w istniejącym przedsiębiorstwie zespołu składników majątkowych przeznaczonych do realizacji zadań w zakresie najmu - nie stanowi o sukcesji podatkowej zezwalającej na przeniesienie praw i obowiązków (w części dot.

przychodów i kosztów z najmu) z jednego podmiotu na drugi.
W świetle powyższego uznać należy, iż przychody (odszkodowania, odsetki odzobowiązań cywilnoprawnych, odsetki bankowe) oraz koszty (dostawa wody, energii,gazu, odsetki) winny zostać zaksięgowane w księgach jednoosobowego podmiotugospodarczego, bowiem dotyczą one okresu prowadzonej przez ten podmiotdziałalności gospodarczej i nie mogą zostać przeniesione (wg udziału) na wspólnikaspółki cywilnej.

Natomiast w zakresie amortyzacji zastosowanie mają następujące przepisy.W myśl art. 22g ust. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w razie zmiany formy prawnej, a także połączenia albo podziału podmiotu dokonanych na podstawie odrębnych przepisów - wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych ustala się w wysokości początkowej w ewidencji (wykazie) podmiotu o zmienionej formie prawnej, podzielonego albo połączonego.
Powyższy przepis stosuje się odpowiednio w razie nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w drodze wkładu niepieniężnego. Jeżeli składniki majątku wchodzące w skład wkładu niepieniężnego nie były wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych prowadzonej przez podmiot wnoszący wkład niepieniężny, stosuje się odpowiednio ust. 14 (art. 22gust. 14a).

W związku z powyższym stosownie do art. 22h ust. 3 w związku z art. 22h ust. 3aw przypadku nabycia przedsiębiorstwa w drodze wkładu niepieniężnego podatnicy,o których mowa w art. 22g ust. 12 lub 13 dokonują odpisów amortyzacyjnychz uwzględnieniem dotychczasowej wysokości odpisów oraz kontynuują metodęamortyzacji przyjętą przez to przedsiębiorstwo.

W świetle powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olsztynie uznał, że stanowisko wnioskodawcy jest

  • w części dot. powołania przepisów regulujących sukcesje podatkową orazksięgowania przychodów i kosztów - za nieprawidłowe,
  • w części dot. kontynuacji amortyzacji - za prawidłowei postanowił jak w sentencji.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Stosownie do art. 14b § 1 interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta.
Wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla Wnioskodawcy do czasu zmiany lub uchylenia zgodnie z art. 14b § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa. Interpretacja traci moc w momencie zmiany stanu prawnego.

Na niniejsze postanowienie służy Stronie prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Olsztynie w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).

Zażalenie zgodnie z zapisem art. 222 wyżej cyt. ustawy - Ordynacja podatkowa winno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika