Czy w przypadku wystawienia faktury dla zagranicznego kontrahenta w PLN i późniejszej jej zapłaty (...)

Czy w przypadku wystawienia faktury dla zagranicznego kontrahenta w PLN i późniejszej jej zapłaty w walucie obcej powstaną różnice kursowe ?

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pabianicach, działając na podstawie art. 14 a § 1, art. 14 b, art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja Podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze. zm.), uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym w dniu 26.06.2007 r.zapytaniu w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego.

W dniu 26.06.2007 r. w trybie przepisów art. 14 a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2000 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) złożyła Pani wniosek w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego. Zapytuje Pani czy w przypadku wystawienia faktury dla zagranicznego kontrahenta w PLN i późniejszej jej zapłaty w walucie obcej (USD) powstaną różnice kursowe.

Porady prawne

Zgodnie z przepisami art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) za przychody z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. (...). Ust. 1a cyt. artykułu stanowi, iż przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu. Kwestie dotyczące powstania ewentualnych różnic kursowych uregulowane są w przepisach art. 24 c ustawy.

Z przedstawionych wyżej regulacji prawnych wynika, że dla powstania różnic kursowych konieczne jest wystąpienie łącznie następujących elementów:

1/ określenie przychodów w fakturze w walucie obcej,

2/ otrzymanie faktycznej zapłaty w walucie obcej w terminie innym niż dzień wystawienia faktury.

Informacje zawarte we wniosku wskazują, iż faktura wystawiona została w walucie polskiej PLN, natomiast rozliczenie jej następuje w walucie obcej - USD. Oznacza to, że w opisanym przypadku nie wstąpił pierwszy z wyżej wymienionych elementów.

W świetle omawianych przepisów należy zatem uznać, iż w sytuacji przedstawionej we wniosku nie powstają różnice kursowe o których mowa w art. 24 c w związku z art. 14 ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego w zapytaniu, interpretacja nie jest wiążąca dla Pani, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe, organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia - art. 14 b par. 1 i par. 2 cyt. w sentencji ustawy - Ordynacja podatkowa.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika