Podatnik zwróci się o informację w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług oraz podatkiem (...)

Podatnik zwróci się o informację w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług oraz podatkiem dochodowym? usług ogólnobudowlanych świadczonych na terytorium Norwegii.Wskazuje, iż posiada status czynnego podatnika podatku od towarów i usług zarejestrowanego również w zakresie nabyć i dostaw wewnątrzwspólnotowych. Zgodnie z zawartymi umowami, będzie świadczył usługi ogólnobudowlane (obecnie buduje domy z drewna ) na zlecenie norweskich kontrahentów.Podaje, iż siedziba firmy mieści się w miejscu stałego zameldowania. Obecnie na podstawie zawartej na okres około trzech miesięcy umowy, realizuje budowę domów z drewna. Nie posiada w Norwegii biura, zakładu ani warsztatu, a usługi wykonuje z materiałów powierzonych przez kontrahenta. Wątpliwość Podatnika budzi fakt, iż w ustawie z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) nie przewiduje się pojęcia ?eksportu usług?. Zdaniem pytającego w istniejącym stanie prawnym, podatku VAT z tytułu świadczenia tych usług nie należy rozliczać w Polsce lecz w kraju w którym wykonywane są usługi. Zapytuje również, jaka stawka ryczałtu w podatku dochodowym będzie właściwa dla tego rodzaju usług, wyrażając pogląd, że właściwa stawka będzie wynosiła 5,5% podstawy opodatkowania, tj. wartości netto przychodu na podstawie faktur sprzedaży wynikającej z przeliczenia koron norweskich na walutę polską zgodnie ze średnim kursem wg NBP na dzień wystawienia faktury. Prosi też o wskazanie, w jaki sposób należy wystawiać faktury za świadczone usługi. Zdaniem Podatnika faktura winna być wystawiona w trzech egzemplarzach, oryginał dla kontrahenta, jedna kopia dla niego w celu rozliczenia podatku VAT w Norwegii, druga kopia dla celów rozliczenia podatku dochodowego płaconego w Polsce.


Działając stosownie do art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w oparciu o przedstawiony stan faktyczny, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Piotrkowie Tryb. informuje:


Zgodnie z art. 27 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w przypadku świadczenia usług związanych z nieruchomościami, w tym usług świadczonych przez rzeczoznawców majątkowych i pośredników w obrocie nieruchomościami oraz usług przygotowywania i koordynowania prac budowlanych, takich jak usługi architektów i nadzoru budowlanego ? miejscem świadczenia usług jest miejsce położenia nieruchomości.

Porady prawne


Zatem wykonywane usługi ogólnobudowlane uznawane są za wykonywane w miejscu położenia nieruchomości, tj. w przedmiotowym przypadku w Norwegii i podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w kraju, w którym faktycznie są wykonywane.. Oznacza to, że nie musi Pan doliczać do świadczonej usługi polskiego podatku VAT. Ewentualny obowiązek rejestracji dla celów podatku VAT w Norwegii będzie uzależniony od regulacji prawnych w tym państwie.


Odnośnie sposobu dokumentowania tych usług, organ podatkowy informuje, co następuje:
Zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do dostawy towarów lub świadczenia usług, dokonywanych przez podatników zarejestrowanych jako podatnicy VAT czynni lub zwolnieni, jeżeli miejscem opodatkowania tych czynności jest terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju lub terytorium państwa trzeciego i dla tych czynności podatnicy ci nie są zidentyfikowani dla podatku od wartości dodanej lub - w przypadku terytorium państwa trzeciego - podatku o podobnym charakterze - art. 106 ust. 2 ustawy.

Elementy, jakie powinna zawierać faktura określa § 12 rozporządzenia Ministra finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971). W odniesieniu do faktur wystawianych za usługi budowlane świadczone przez polskiego podatnika dla kontrahenta zagranicznego, zastosowanie znajdują przepisy w § 30 ust. 1 i ust. 2 tego rozporządzenia, w myśl których przepisy § 12 i § 14 -26 oraz 29 stosuje się odpowiednio do faktur stwierdzających dokonanie dostawy towarów lub świadczenia usług, dla których miejscem opodatkowania jest terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju lub terytorium państwa trzeciego, jeżeli dla tych czynności podatnicy wystawiający fakturę nie są zidentyfikowani dla podatku od wartości dodanej lub- w przypadku terytorium państwa trzeciego ? podatku o podobnym charakterze. Faktury te powinne zawierać dane określone w § 12 rozporządzenia, z wyjątkiem stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem.


Mając powyższe przepisy na uwadze należy stwierdzić, że wykonawca usług ogólnobudowlanych dotyczących nieruchomości położonej na terenie Norwegii, ma podstawę wystawić fakturę dla kontrahenta norweskiego, w której uwzględnia dane wynikające z § 12 rozporządzenia, z wyjątkiem o którym mowa wyżej.

W części zapytania dotyczącej stawki zryczałtowanego podatku dochodowego z tytułu usług budowlanych ? Naczelnik Urzędu Skarbowego w Piotrkowie Tryb. informuje.


Działalność w zakresie robót budowlanych zaliczana jest do usług o symbolu 45 w Sekcji F roboty budowlane w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 42 poz. 264 ze zm.), którą stosuje się do 31 grudnia 2005r. zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 6 kwietnia 2004r w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 89 poz. 844).

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 4 lit. a ustawy z dnia 20 listopada 1998r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.) ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 5,5% przychodów z robót budowlanych.

Stosownie do art. 6 ust. 1 w/w ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym, w tym również, gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych.


W myśl art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r Nr 14 poz. 176 ze zm.) za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług. Ustęp 1a tego artykułu stanowi, iż przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursów średnich z dnia uzyskania przychodu ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski. Jeżeli przychody wyrażone są w walutach obcych, a między dniem ich uzyskania i dniem faktycznego otrzymania występują różne kursy walut, przychody te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z zastosowania kursu kupna walut z dnia faktycznego otrzymania przychodów, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał uzyskujący przychód oraz zastosowania kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia uzyskania przychodu.


Zdaniem tut. organu w myśl powołanego wyżej przepisu art. 12 ust. 1 pkt 4 lit. a stawka zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów z tytułu usług budowlanych wynosi 5,5%.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika