Czy podwykonwawstwo obejmujące remont obiektów budownictwa mieszkaniowego podlega opodatkowaniu podatkiem (...)

Czy podwykonwawstwo obejmujące remont obiektów budownictwa mieszkaniowego podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i uslug wg stawki 7% ?

Na podstawie art. 14a §§1, 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pabianicach uznaje za prawidłowe stanowisko w kwestii zastosowania stawki VAT 7% w związku z podwykonawstwem obejmującym remont obiektów budownictwa mieszkaniowego, przedstawione we wniosku z dnia 08.11.2006r. (data wpływu do Urzędu Skarbowego w Pabianicach), uzupełnionym w dniu 07.12.2006r.

W odpowiedzi na ww. pismo Naczelnik Urzędu Skarbowegow Pabianicach informuje:

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie robót remontowo ? budowlanych. Pan Krzysztof Niewiadomski świadczy usługi dla innej firmy budowlanej jako podwykonawca. Firma zlecająca remontuje bloki mieszkalne dla spółdzielni mieszkaniowej. Wnioskodawca wystawia fakturę VAT na podwykonawstwo. Podwykonawstwo związane jest z obiektem budowlanym ( PKOB 1122).

Porady prawne

W związku z powyższym Podatnik zadaje pytanie: czy wystawiana faktura dokumentująca świadczone usługi powinna zawierać podatek VAT wg stawki 7%?

Zdaniem Pana Krzysztofa Niewiadomskiego zastosowanie stawki VAT 7% jest prawidłowe.

W odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego tut. Organ podatkowy informuje, iż:

Zgodnie z art. 5 ust.1 pkt.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (...) podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt. 2 ?a? w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą.

Przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, o których mowa w art. 146 ust. 1 pkt. 2 ?a? ww. ustawy - rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego ( art. 146 ust. 2 ww. ustawy ).

Obiekty budownictwa mieszkaniowego, zgodnie z art. 2 pkt 12 ww. ustawy, to budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111 - Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 - Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 - Budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Z uwagi na fakt, iż Pan K. N. świadczy usługi polegające na remoncie obiektu budownictwa mieszkaniowego sklasyfikowanego w PKOB pod poz.: 1122, na podstawie art. 146 ust. 1 pkt. 2 ?a? do dnia 31 grudnia 2007r. ma prawo stosować stawkę VAT w wysokości 7%. Bez znaczenia przy tym pozostaje fakt, iż Podatnik jest podwykonawcą tych robót, gdyż decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania odgrywa klasyfikacja budynku, z którym związane są remonty.

W związku z powyższym, postanawia sie jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego na dzień wydania niniejszego postanowienia; interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej ? do czasu jej zmiany lub uchylenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika