Czy zawierane umowy przelewu wierzytelności nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (...)

Czy zawierane umowy przelewu wierzytelności nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na mocy art. 2 pkt 4 ustawy ?

Na podstawie:art. 14 a - art. 14 d, art. 165 § 1, art. 216 i art. 217 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 5 czerwca 2006 r. uzupełnionego pismami z dnia: 27.07.2006 r. i 26.08.2006 r. o interpretację zastosowania między innymi przepisów ustawy z dnia 09 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2005 r. Nr 41, poz. 399 ze zm.) w zakresie opodatkowania umów przelewu wierzytelności tym podatkiem Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie podziela pogląd wyrażony w przedmiotowym wniosku.

W dniu 5 czerwca 2006 r. wpłynęło do tut. organu pismo Spółki z dnia 5 czerwca 2006 r. w części dotyczące interpretacji przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W powyższym piśmie przedstawiono następujący stan faktyczny: Spółka prowadzi działalność w zakresie obrotu wierzytelnościami placówek służby zdrowia na podstawie zawartych umów cesji wierzytelności. Zawarte umowy są bezwarunkowe, tzn. płatne niezależnie od ściągnięcia długu. Spółka nabywa wierzytelności płacąc zbywcom cenę niższą od wartości wierzytelności, a następnie egzekwuje te wierzytelności od dłużników. Spółka ujmuje zakupione wierzytelności jako własne aktywa, staje się właścicielem prawnym tych wierzytelności, a następnie podlegają one restrukturyzacji poprzez zawarcie umowy z dłużnikiem polegającej na ustaleniu harmonogramu płatności dokonywanych w ratach wraz z oprocentowaniem. Nabywanie wierzytelności jest działalnością Spółki dokonywaną w ramach profesjonalnie świadczonych usług finansowych i jest zwolnione od opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Porady prawne

W piśmie uzupełniającym z dnia 27.07.2006 r. złożonym przez pełnomocnika Spółki, wyjaśniono, iż zapytanie dotyczy nabycia przez spółkę wierzytelności własnych zbywcy, będącego podatnikiem VAT i nie trudniącego się świadczeniem usług pośrednictwa.

W powyższej sprawie Spółka przedstawia następujące stanowisko:Zdaniem Spółki zawierane umowy przelewu wierzytelności nie podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych na mocy art. 2 pkt 4 ustawy, w myśl którego: 'nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona'.

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego wynikającego z przedmiotowego wniosku oraz stanu prawnego dotyczącego obrotu wierzytelnościami należy stwierdzić, iż przedstawione przez Spółkę stanowisko jest słuszne.

Tut. organ pragnie zauważyć, iż przelew wierzytelności zwany cesją, jest konstrukcją prawną służącą przeniesieniu prawa majątkowego, jakim jest wierzytelność, przez wierzyciela na osobę trzecią, bez konieczności uzyskania zgody dłużnika. W szczególności przelew wierzytelności może przybrać postać umowy sprzedaży, zamiany lub darowizny. Wierzytelność jest prawem majątkowym, będącym przedmiotem obrotu gospodarczego.

W ocenie tut. organu świadczone przez Spółkę usługi są czynnościami wyłączonymi z zakresu zwolnienia przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 1 oraz załącznika Nr 4 poz. 3 do ustawy o podatku od towarów i usług. Wobec powyższego czynności te podlegają opodatkowaniu zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy podstawową stawką podatku od towarów i usług w wysokości 22 %.

Mając powyższe na uwadze należy uznać, że występują przesłanki do zastosowania powołanej normy kolizyjnej wynikającej z art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych - a zatem umowy te nie podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Ponadto zgodnie z art. 14 b § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa przedmiotowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Ponadto zgodnie z art. 14 b § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa przedmiotowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika