Czy przyznana podatnikowi pomoc publiczna 'de minimis' podlega opodatkowaniu podatkiem VAT?

Czy przyznana podatnikowi pomoc publiczna 'de minimis' podlega opodatkowaniu podatkiem VAT?

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Suwałkach postanawia uznać, iż przyznana pomoc publiczna de minimis w postaci umorzenia części zadłużenia wobec ZUS z tytułu składek na Fundusz Ubezpieczeń Społecznych, Fundusz Ubezpieczenia Zdrowotnego, Fundusz Pracy oraz kosztów upomnienia i odsetek za zwłokę, a także rozłożenia pozostałej należności na raty nie mieści się w kategorii czynności podlegających opodatkowaniu w rozumieniu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług i jako taka nie podlega regulacjom tej ustawy.
Pismem wniesionym w dniu 29 grudnia 2005r. sprecyzowanym w dniu 23 stycznia 2006r. wystąpiła Pani do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Suwałkach z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, przedstawiając następujący stan faktyczny.
Na podstawie art. 83 ust. 1 pkt 3 i ust. 4 w związku z art. 28 ust. 1 i ust. 2 - 3 ustawy z dnia 13 października 1998r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. Nr 137, poz. 887 z późn. zm.) oraz § 1 i § 3 ust. 1 rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 31 lipca 2003r. w sprawie szczegółowych zasad umarzania należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne (Dz.U. Nr 141, poz. 1365) Zakład Ubezpieczeń Społecznych umorzył Pani część zadłużenia z tytułu składek na Fundusz Ubezpieczeń Społecznych, Fundusz Ubezpieczenia Zdrowotnego, Fundusz Pracy oraz koszty upomnienia i naliczone odsetki za zwłokę. Pozostała kwota rozłożona została na raty. Przyznana Pani pomoc stanowi pomoc publiczną (de minimis) w rozumieniu ustawy z dnia 30.04.2004r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej (Dz.U. Nr 123, poz. 1291)
Zwróciła się Pani z zapytaniem, czy otrzymana pomoc publiczna podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Jednocześnie wyraziła Pani zdanie, że po analizie obowiązujących przepisów w zakresie podatku od towarów i usług doszła Pani do przekonania, że obowiązek zapłaty podatku VAT nie wystąpi.
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Suwałkach mając na uwadze stan faktyczny przedstawiony w złożonym wniosku oraz stan prawny obwiązujący w dacie zaistnienia powyższego zdarzenia, postanawia udzielić następującej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego:
Zakres przedmiotowy podatku VAT określony jest w art. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.)W świetle ust. 1 pkt 1 tego artykułu, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...), natomiast przez świadczenie usług - stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.
Przyznana Pani pomoc publiczna de minimis w postaci umorzenia części zadłużenia wobec ZUS z tytułu składek na Fundusz Ubezpieczeń Społecznych, Fundusz Ubezpieczenia Zdrowotnego, Fundusz Pracy oraz kosztów upomnienia i odsetek za zwłokę, a także rozłożenia pozostałej należności na raty nie mieści się w kategorii czynności podlegających opodatkowaniu w rozumieniu cytowanego wyżej art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy. Oznacza to, że otrzymana z tego tytułu pomoc publiczna nie podlega regulacjom ustawy o podatku od towarów i usług.

Porady prawne


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika